Gdzie wyrzucić popiół?

Powoli zbliża się wiosna, a wraz z nią sezon grillowy, na który z utęsknieniem wyczekują Polacy. Zanim jednak zabierzemy się za pierwsze w tym roku pieczenie kiełbasek, warto zastanowić się nad tym, co po zakończonym ucztowaniu zrobić z popiołem po spalanym węglu drzewnym lub drewnie. Wbrew pozorom zasady utylizacji są w tym zakresie bardzo proste. Czas je poznać!

Powoli zbliża się wiosna, a wraz z nią sezon grillowy, na który z utęsknieniem wyczekują Polacy. Zanim jednak zabierzemy się za pierwsze w tym roku pieczenie kiełbasek, warto zastanowić się nad tym, co po zakończonym ucztowaniu zrobić z popiołem po spalanym węglu drzewnym lub drewnie. Wbrew pozorom zasady utylizacji są w tym zakresie bardzo proste. Czas je poznać!

Popiół i żużel – co to za odpady?

Popiół i żużel to nic innego jak pozostałości po spalaniu węgla lub drewna w piecach, kotłach, kominkach domowych czy grillach. Niezależnie od tego, gdzie powstają, są zaliczane do grupy odpadów z kodem 20, czyli opadów komunalnych łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie (czarny pojemnik, do którego trafiają wszystkie wyrzucane przez nas na co dzień śmieci).

Pamiętajmy jednak, że popiół i żużel mogą zawierać różne substancje, w tym metale ciężkie i związki chemiczne, które w większych ilościach mogą być szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu ich utylizacja wymaga szczególnej ostrożności. W klasyfikacji odpadów stosuje się też podział na dwie grupy, do których przypisane są pozostałości z kotłów, pieców i kominków:

  • domowe odpady komunalne wraz z pozostałościami po spalaniu;
  • odpady pochodzące z elektrowni, w tym m.in. żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów.

Gdzie wyrzucić popiół z pieca?

W większości przypadków popiół powstały w wyniku spalania węgla, drewna lub biomasą w piecu czy kotle trafia do pojemników na odpady zmieszane. Warto jednak sprawdzić lokalne przepisy, ponieważ niektóre gminy oferują specjalną zbiórkę popiołu w okresie grzewczym. Takie odpady są odbierane w ramach dodatkowych usług, a ich transport odbywa się bezpłatnie dla mieszkańców.

Jeśli natomiast dana gmina nie zapewnia takiej usługi, popiół należy umieszczać w odpowiednich pojemnikach na odpady zmieszane Ważne jest jednak, aby przed wyrzuceniem całkowicie go wystudzić, ponieważ gorące resztki mogą uszkodzić pojemnik na śmieci i stwarzać zagrożenie pożarowe. Jeżeli dysponujemy bardzo dużymi ilościami popiołu, warto wówczas skorzystać z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie bezpłatnie oddamy niepotrzebne odpady.

Gdzie wyrzucić popiół z kominka?

Podobnie jak popiół z pieca odpady zbierane z kominka należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane – chyba że w danej gminie funkcjonuje oddzielna zbiórka tego typu odpadów. Warto przy tym podkreślić, że popiół drzewny, który powstaje w kominku, jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska niż popiół po spalaniu węgla. W związku z tym jeśli nie zawiera niebezpiecznych substancji (np. zadrukowanych gazet), może być wykorzystany w ogrodzie.

Dzięki wysokiej zawartości minerałów popiół drzewny podnosi pH gleby, co jest korzystne dla roślin. Pamiętajmy jednak, aby nie wykorzystywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kondycję roślin. Co więcej, jeżeli chcemy zdecydować się na taki sposób wykorzystania popiołu w ogrodzie, koniecznie musimy upewnić się, że pochodzi on wyłącznie z drewna.

Gdzie wyrzucić popiół z grilla?

Po zakończeniu biesiadowania z bliskimi popiół pozostały po spalaniu węgla drzewnego lub brykietów należy umieścić w koszu na odpady zmieszane, zachowując przy tym ostrożność i upewniając się, że popiół jest całkowicie ostygnięty. W przypadku grillowania na świeżym powietrzu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na popiół, aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wrzucać gorącego popiołu do pojemników na odpady, ponieważ może stanowić to zagrożenie pożarowe. Jeśli mamy duże ilości popiołu z grilla, skierujmy się do PSZOK-u, gdzie odpady tego typu mogą być odbierane bezpłatnie w określonych terminach.

 

Potrzebujesz kompleksowych rozwiązań, które umożliwią Ci bezpieczną, sprawną gospodarkę odpadami? Zapoznaj się z naszymi usługami w FOREST Gospodarka Odpadami. Oferujemy profesjonalny odbiór i transport odpadów w miejsce dalszego przetwarzania, w tym m.in. odpadów komunalnych. Dzięki naszym usługom zapewnisz sobie zgodność z przepisami oraz ochronę środowiska. Zapraszamy do kontaktu!