Gdzie wyrzucić styropian?

gdzie wyrzucać styropian

Styropian ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Od gastronomii (jednorazowe kubeczki i talerzyki, opakowania na żywność), przez branżę dekoracyjną, wysyłkową, aż po budownictwo – jest używany powszechnie do termoizolacji budynków i innych konstrukcji. Czy wiesz, gdzie wyrzucić styropian i jak prawidłowo go zutylizować, aby nie wyrządził szkód w środowisku?

Styropian ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Od gastronomii (jednorazowe kubeczki i talerzyki, opakowania na żywność), przez branżę dekoracyjną, wysyłkową, aż po budownictwo – jest używany powszechnie do termoizolacji budynków i innych konstrukcji. Czy wiesz, gdzie wyrzucić styropian i jak prawidłowo go zutylizować, aby nie wyrządził szkód w środowisku?

Gdzie wyrzucić styropian?

  • Styropian o małych gabarytach: pudełka po żywności, kubeczki itp.

Styropian, czyli polistyren, jest tworzywem sztucznym (wytwarza się go na bazie ropy naftowej), zatem jeżeli styropian nie jest zabrudzony, możemy samodzielnie zutylizować go w domowym, żółtym pojemniku na śmieci. Jeśli umyjemy styropianowe opakowanie po żywności, możemy je wyrzucić do pojemnika lub użyć ponownie. Styropian można wyrzucić także do tzw. dzwonów, czyli dużych pojemników na śmieci, które znajdują się w każdym mieście.

  • Styropian budowlany i wielkogabarytowy

Jeżeli pozostało nam sporo niewykorzystanego styropianu i nie mamy gdzie go przechować lub nie planujemy go ponownie wykorzystać, surowiec możemy oddać do Lamusowni, czyli do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). W ramach umowy z MPO raz w miesiącu możemy bezpłatnie oddać różnego rodzaju wielkogabarytowe odpady, w tym dużą ilość styropianu.

  • Styropian zabrudzony

Gdzie wyrzucić zabrudzony styropian? Po pierwsze do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli mamy wątpliwości związane z tym, gdzie zutylizować brudny lub zmieszany z innym surowcem styropian, warto skorzystać z porady lub usług PSZOK czy RIPOK. Skróty te oznaczają Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Warto skorzystać też z usług profesjonalnego odbiorcy odpadów. Firma odbierająca odpady może bezpiecznie zutylizować ten surowiec lub oddać do recyklingu. Teraz już wiesz, gdzie wyrzucić styropian.

Recykling styropianu

Niewątpliwie w całej Europie nadchodzą zmiany związane z minimalizowaniem produkcji i użyciem z jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych. Określa to tzw. dyrektywa plastikowa oraz rosnąca świadomość konsumentów. Do tej pory opakowania ze styropianu były najchętniej wybieraną formą do zabezpieczania i przewożenia towarów, w tym żywności. Pomimo wielu korzystnych cech styropianu, np. jego właściwości termoizolacyjnych, niskiej ceny czy lekkości, należy pamiętać, że nie jest to materiał biodegradowalny, a więc nie ulegnie samodzielnie rozpuszczeniu – musimy mu w tym pomóc.

Recykling styropianu opiera się na kilku krokach. Najpierw czysty styropian sortuje się według kolorów i gabarytów, spuszcza się z niego powietrze, a potem przetapia w inne formy, które staną się nowymi produktami. Recykling jest ważny, ponieważ pozwala zachować dany surowiec w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe. Dzięki temu nie wytwarza się nadmiernej ilości surowca oraz odpadów i oszczędza się energię potrzebną do produkcji nowych artykułów.

Niewykorzystany styropian warto oddać do ponownego przetworzenia, jednak nie każdy rodzaj styropianu nadaje się do recyklingu. Recyklingiem styropianu mogą zająć się wspomniane punkty zbioru odpadów, czyli Lamusownia/PSZOK lub firmy odbierające odpady. Warto zapytać pracowników danej jednostki, czy zajmują się recyklingiem styropianu i gdzie trafia on po oddaniu.

Styropian w środowisku, czyli dlaczego segregacja jest ważna?

Styropian rozkłada się bardzo długo. Czasem liczba ta przekracza setki lub tysiące lat. Styropian, jak każdy inny odpad musi być odpowiednio zabezpieczony, aby substancje w nim zawarte nie przedostały się do środowiska, gleby i wody.

Ciekawe fakty na temat styropianu:

  • Eksperci z Instytutu Inżynierii Produktów Naturalnych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie opracowali materiał z papieru makulaturowego, który może zastąpić wyroby ze styropianu. Ich wyrób można w całości poddać recyklingowi.
  • Oskar Makowski, który wygrał plebiscyt Innowator Jutra 2019, bada, czy larwy drewnojadów zjadając styropian mogą przyczynić się do rozwiązania problemu utylizacji tego materiału.