Co to są odpady zmieszane i jakie śmieci do nich wrzucać?

Podstawowa zasada segregacji śmieci jest prosta: oddzielamy to, co można odzyskać od tego, co recyklingowi nie podlega. Odpady zmieszane stanowią drugą z wymienionych grupę. Nie zaliczają się do nich jednak odpady niebezpieczne i kilka innych wyjątków. Co więc należy umieszczać w kubłach na zmieszane odpady komunalne? Czym takie odpady właściwie są? Spieszymy z odpowiedziami!

Podstawowa zasada segregacji śmieci jest prosta: oddzielamy to, co można odzyskać od tego, co recyklingowi nie podlega. Odpady zmieszane stanowią drugą z wymienionych grupę. Nie zaliczają się do nich jednak odpady niebezpieczne i kilka innych wyjątków. Co więc należy umieszczać w kubłach na zmieszane odpady komunalne? Czym takie odpady właściwie są? Spieszymy z odpowiedziami!

Najliczniejsza grupa śmieci — odpady zmieszane

Co to są odpady zmieszane? To rodzaj śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Nie da się ukryć — zmieszane odpady komunalne stanowią zazwyczaj najbardziej obfitą grupę śmieci, produkowanych w gospodarstwach domowych. Dlatego tak istotne jest, by uważnie segregować odpady, a w razie potrzeby upewnić się, czy aby na pewno zaliczają się one do danej frakcji.

Przy segregacji śmieci często pojawiają się wątpliwości. Do jakiego kosza powinien trafić konkretny odpad? W pośpiechu wygodnej jest wrzucić go po prostu do kubła z odpadami zmieszanymi i nie zaprzątać sobie więcej głowy prawidłową segregacją. Jeśli czytając poprzednie zdanie, odczułeś swego rodzaju dyskomfort — to dobrze. Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że wyrabianie nawyków jest procesem i czasem wymaga powtórzenia przyswajanych informacji. Jednak w razie sporych problemów z ustaleniem rodzaju odpadu, lepiej wyrzucić go do odpadów zmieszanych niż błędnie — np. do frakcji bio. Odpady zmieszane często określane są mianem pozostałości po segregacji.

Gdzie wyrzucać odpady zmieszane?

Przypomnijmy. Odpady biodegradowalne wyrzucamy do kubłów brązowych, metale i tworzywa sztuczne — do żółtych, niebieski pojemnik przeznaczony jest na czysty papier, a zielony na szkło. Jaki kolor ma kubeł na odpady zmieszane? Kolor pojemnika w przypadku tego rodzaju śmieci jest czarny lub szary. Zazwyczaj gminy nie wymagają dodatkowego oznakowania kubłów na zmieszane odpady komunalne.

Za wyrzucanie bioodpadów w reklamówkach lub workach foliowych grożą kary. A czy odpady zmieszane można wyrzucać w workach? Można, ale warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę jest to konieczne? Worek przecież sam w sobie stanowi część odpadów, po co generować ich większą ilość?

Można wyrzucać odpady zmieszane bezpośrednio do kubła (pamiętaj: odpady zmieszane: kolor czarny lub szary) lub wybierać worki, które nie zaśmiecą dodatkowo planety. By ułatwić sobie codzienną segregację i wyrzucanie śmieci, należy okleić kubeł. Dobrze sprawdzą się naklejki „odpady zmieszane”, uzupełnione zwykle grafiką lub piktogramem.

Odpady zmieszane — co wrzucać do czarnego kubła?

Znamy już istotę odpadów zmieszanych i wiemy, gdzie je wyrzucać. Jednak stwierdzenie, że wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych kubłów, stanowi budzące wątpliwości uogólnienie. By je rozwiać, przedstawiamy listę odpadów, które niezaprzeczalnie należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane:

  • resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego (np. kości, ale też nabiał);
  • jedzenie w opakowaniu (np. przeterminowany jogurt);
  • tłuszcze i oleje jadalne (np. po smażeniu);
  • odchody zwierząt (również żwirek z kuwet);
  • brudne szmatki czy gąbki;
  • worki z kurzem z odkurzacza;
  • zużyte artykuły higieniczne, takie jak patyczki do uszu, podpaski, tampony, pieluchy, chusteczki higieniczne;
  • włosy (również sierść);
  • artykuły skórzane, futrzarskie itp. (w tym obuwie);
  • torebki po herbacie;
  • zabrudzony papier;
  • paragony, etykiety;
  • tłuste opakowania po jedzeniu (zmieszane odpady opakowaniowe);
  • stłuczone naczynia, przedmioty ceramiczne;
  • niedopałki papierosów.

Ustaliliśmy, co najczęściej ląduje w kuble na odpady zmieszane. Teraz powiedzmy wyraźnie, czego nie można wrzucać do czarnego kubła.

Do pojemnika na odpady zmieszane NIE wyrzucamy:
odpadów niebezpiecznych (o tym, co do nich zaliczamy, pisaliśmy m.in. tutaj);
opon;

  • odpadów medycznych;
  • odpadów wielkogabarytowych;
  • odpadów rozbiórkowych oraz budowlanych.

Mamy nadzieję, że już wiesz, co wrzucać do czarnego kubła na odpady zmieszane. Przypominamy, że firma Forest Odpady świadczy usługi z zakresu gospodarowania odpadami na terenie województwa śląskiego.

Prowadzisz lokal gastronomiczny i potrzebujesz wywozu odpadów spożywczych? A może Twoja firma potrzebuje innych usług z obszaru naszej branży? Skontaktuj się z nami — razem zadbajmy o środowisko oraz Twój komfort!