Eko wakacje

Idea zero waste i działania proekologiczne to pojęcia, które zyskują w ostatnim czasie na znaczeniu, stając się już swego rodzaju nowym stylem życia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko i podejmowanie działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu na ekosystem. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, jak tego typu inicjatywy można wdrożyć podczas podróżowania? Zobacz, jak przygotować się do wakacji w stylu eko!

Idea zero waste i działania proekologiczne to pojęcia, które zyskują w ostatnim czasie na znaczeniu, stając się już swego rodzaju nowym stylem życia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o otaczające nas środowisko i podejmowanie działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu na ekosystem. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, jak tego typu inicjatywy można wdrożyć podczas podróżowania? Zobacz, jak przygotować się do wakacji w stylu eko!

Podróżowanie a ekologia – jakie wyzwania niesie za sobą branża turystyczna?

Zakłada się, że w ciągu jednej sekundy 30 osób na całym świecie jest w podróży. To całkiem sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że podróżowanie to zaledwie część naszego życia codziennego. Niestety, chociaż branża turystyczna kwitnie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym (co roku na wakacje rusza średnio miliard turystów na całym świecie), to fakt ten wiąże się ze znacznym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Mamy tu na myśli takie problemy jak:

  • zanieczyszczenia powietrza, związane m.in. z transportem samochodowym i lotniczym;
  • wyczerpywanie się naturalnych zasobów lokalnych;
  • nadmierne generowanie odpadów;
  • wymieranie ekosystemów i utrata naturalnych siedlisk zwierząt.

Konsekwencje powyższych działań są przerażające. Wielka Rafa Koralowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Australii traci swój pierwotny wygląd, a filipińska wyspa Boracay z roku na rok jest coraz bardziej uboga. Innym przykładem, nieco bardziej przemawiającym do nas, jest ryzyko zatonięcia weneckich zabytków na skutek pogłębiających się zmian klimatycznych i przepływania przez port w Wenecji ogromnych ilości statków wycieczkowych. Dobra informacja jest taka, że wciąż mamy szansę zatrzymać ten proces i zadbać o otaczające środowisko, m.in. poprzez organizację wakacji w nurcie eko.

Ekologiczna podróż – wybór odpowiedniego środka transportu jest kluczowy

Uważa się, że sama branża turystyczna przyczynia się do ponad 5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego aż 90% z nich przypada na transport. Z ekologicznego punktu widzenia najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zatem podróżowanie lokalne, czyli do miejsc znajdujących się w pobliżu naszej miejscowości – najlepiej na piechotę lub rowerem. Jak wiemy, nie zawsze jest to możliwe – zwłaszcza jeśli marzymy o tym, by poznać dalekie kraje. Tym, co możemy jednak zrobić, jest wybór tych środków transportu, które mają najmniejszy ślad węglowy, czyli np. zrezygnować z podróży samolotem na rzecz jazdy pociągiem lub wybierać transport autobusem zamiast samochodem.

Planując zakup biletu lotniczego, warto również zwrócić uwagę na tzw. opcję „carbon offset”, która oferowana jest przez linie lotnicze. Polega to na tym, że podczas wykupywania biletu możemy przeznaczyć określoną sumę pieniędzy na ochronę środowiska. Równie dobrze możemy też przekazać te środki na wybrany przez siebie cel, bilansując tym samym emisję gazów cieplarnianych.

Ekologiczny nocleg – jak świadomie wybrać hotel przyjazny środowisku?

Hotele to miejsca uważane za jedne z najmniej ekologicznych miejsc, co wynika m.in. z tego, że w obiektach tych generuje się duże ilości śmieci, a także zużywa mnóstwo wody i energii. Z roku na rok przybywa jednak takich miejsc, które starają się ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Hotele te posiadają certyfikat The EU Ecolabel (z charakterystycznym logo Stokrotki), co potwierdza, że w co najmniej 40% posiadają żarówki energooszczędne klasy A, korzystają z systemów automatycznie wyłączających klimatyzację i światło, a co najmniej 50% energii elektrycznej pochodzi w nich z odnawialnych źródeł energii.

Rozwiązaniem w stylu eko jest też wynajęcie mieszkania od osoby prywatnej, co daje nam możliwość samodzielnego zadbania o oszczędność energii, ograniczenie produkcji śmieci, a także o właściwą ich segregację. Alternatywą może być tu również pobyt w ośrodku ekologicznym, położonym z dala od cywilizacji, który posiada w swojej ofercie m.in. lokalne produkty, a także potrawy wegańskie i wegetariańskie.

Eko wakacje na wyciągnięcie Twojej ręki – co jeszcze możesz zrobić?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na błogi wypoczynek nad morzem, aktywny wypad w góry, czy też planujesz relaks na łonie natury tuż za miastem, istnieje szereg zasad, o których warto pamiętać, by móc jednocześnie zadbać o środowisko. Oto, co możesz zrobić:

  • kupowanie biletów przez Internet, by zaoszczędzić w ten sposób papier i nie spędzać zbyt wiele czasu w kolejce na dworcu lub lotnisku;
  • korzystanie z produktów wielorazowych, m.in. własnych butelek na wodę (nawet na lotnisku można je w prosty sposób napełnić w źródełku z wodą pitną), kubków lub termosów na ciepłe napoje, a także opakowań na prowiant, np. lunch boxów, woskowijek lub słoików;
  • spakowanie eko kosmetyczki, która zawiera m.in. szampon i mydło w kostce, bambusową szczoteczkę do zębów, wielorazową maszynkę do golenia, wielorazowe płatki do demakijażu oraz krem z biodegradowalnym filtrem słonecznym;
  • wdrażanie zasad less waste w hotelu, czyli oszczędzanie wody i energii w trakcie pobytu, korzystanie z jednego zestawu ręczników;
  • wybór pamiątek produkowanych z lokalnych zasobów przez mieszkańców danego regionu.

Wbrew pozorom bycie ekologicznym w podróży wcale nie musi być trudne. Wystarczy wyrobić w sobie pewne nawyki i pamiętać o tym, jak ważny jest szacunek zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla drugiego człowieka, jego kultury oraz tradycji.