Jak powiedział Lao Tzu, chiński filozof i założyciel taoizmu: „uważaj na swoje działania – stają się nawykami. Uważaj na swoje nawyki – stają się charakterem. Uważaj na swój charakter – staje się on Twoim przeznaczeniem”. Słowa te nabierają szczególnej mocy wraz z początkiem nowego roku, który jest idealnym czasem na tworzenie postanowień noworocznych i skupienie się na intencjach, z którymi chcemy wejść w kolejny rok. Jest to również świetny moment na podsumowanie codziennych nawyków i zastanowienie się nad tym, co możemy zmienić, aby nasze życie stało się łatwiejsze i bardziej przyjazne naturze. W końcu imponujące sukcesy zawsze zaczynają się od małych, prostych działań!
Kochana Ziemi, wraz z nadejściem nowego roku życzymy Ci…
Mówiąc o postanowieniach noworocznych, większość z nas widzi przed oczami długą listę ambitnych planów, które mają pomóc nam stać się lepszymi ludźmi i stworzyć wizję piękniejszej przyszłości. Przejście na zdrową dietę, aktywny tryb życia, spędzanie wartościowego czasu z bliskimi, rzucenie palenia – postanowienia te, chociaż niezwykle ważne i potrzebne, w większości przypadków tracą niestety swoją moc po zaledwie kilku dniach lub tygodniach.
A gdyby tak w tym roku skupić się nie tyle na osobistych aspiracjach, ile na tym, co jest ważne dla nas wszystkich, czyli na środowisku, w którym żyjemy? W dobie zmian klimatycznych, hurtowych wycinek lasów i piętrzących się gór odpadów na wysypiskach śmieci ekologiczne postanowienia noworoczne są szczególnie istotne. Wbrew pozorom wcale nie musimy zaczynać od poważnych kroków – wystarczy, że spróbujemy postawić pierwsze, małe kroki, dzięki którym dbanie o to, co nas otacza, nabierze jeszcze głębszego sensu niż do tej pory. Oto kilka inicjatyw, które możemy podjąć tu i teraz.
Z jednorazowego na wielorazowe, czyli zmniejszenie ilości plastiku w codziennym życiu
Konieczność zmniejszenia ilości generowanych przez nas odpadów to zdecydowanie jeden z najważniejszych problemów naszej cywilizacji. Okazuje się, że wprowadzając w życie kilka małych zmian, możemy w prosty sposób zahamować ten proces. Najlepszym przykładem jest zastąpienie jednorazowych produktów ich odpowiednikami wielokrotnego użytku, np.:
- korzystanie z materiałowych toreb na zakupy zamiast tych foliowych;
- wybór produktów w opakowaniach uzupełniających i przelewanie ich do opróżnionych wcześniej butelek;
- rezygnacja z butelkowanej wody mineralnej i przerzucenie się na wodę z dzbanka filtrującego.
2. Ograniczenie zużycia wody
Tu również, nomen omen, kropla drąży skałę. Zmniejszając zużycie wody, nie tylko świadomie obniżamy rachunki za media, ale też pomagamy środowisku naturalnemu. Jak tego dokonać? Wystarczy, że wyrobimy w sobie kilka prostych nawyków, takich jak np. zakręcanie wody podczas mycia zębów lub kąpieli pod prysznicem, wybór programu „eko” w zmywarce lub zainwestowanie w dwudzielną spłuczkę w toalecie, która nie wymaga wykorzystywania tak dużych ilości wody jak ta tradycyjna.
3. Mniejsze zużycie energii elektrycznej
Mało kto zwraca na to uwagę, jednak redukując zużycie prądu w domu, możemy nie tylko obniżyć rachunki, ale też przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, takich jak:
- korzystanie z energooszczędnych źródeł światła LED;
- wymiana starych urządzeń AGD i RTV na energooszczędne;
- ograniczenie czasu korzystania ze sprzętu AGD, takich jak pralka czy też zmywarka;
- wyłączanie elektroniki, gdy nie jest w użyciu, np. telewizora, komputera lub ładowarki;
- inwestycja w fotowoltaikę, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca.
4. Świadoma segregacja śmieci i ograniczenie ich ilości w gospodarstwie domowym
Niby takie proste zadanie, a dla wielu osób wciąż bardzo kłopotliwe. Pamiętajmy o tym, by segregację śmieci odnosić nie tylko do podstawowych frakcji (bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane), ale też do pozostałych „trudnych” odpadów, takich jak np. baterie, gruz czy też przeterminowane leki. Jeżeli nie mamy pewności, gdzie wyrzucić dany odpad, warto upewnić się w Internecie lub zapytać o to w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).
Ekologiczne rewolucje w naszej kuchni
Szacuje się, że Polacy są na 5 miejscu w Europie, jeżeli chodzi o wyrzucanie żywotności zdatnej do spożycia. Każdego roku do naszych śmietników trafia nawet 9 milionów ton jedzenia, podczas gdy na całym świecie w jednej sekundzie ląduje w nich aż 51 ton żywności! Spróbujmy zatem zatrzymać tę machinę, np. poprzez świadome robienie zakupów i dzielenie się jedzeniem z innymi, zanim trafi ono na śmietnik.
Jak widać, realizacja zrównoważonych postanowień noworocznych nie wymaga od nas podejmowania radykalnych kroków. Wystarczy, że spróbujemy wprowadzać je stopniowo, sprawiając tym samym, że nasz dom stanie się bardziej ekologiczny i zwrócony ku temu, czego potrzebuje od nas planeta Ziemia. I właśnie do takich inicjatyw Was w FOREST Odpady serdecznie zachęcamy!