Gdzie oddać lub gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Gdzie oddać lub gdzie wyrzucać elektrośmieci

Na jednego mieszkańca Ziemi przypada średnio 7 kg elektrośmieci rocznie. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać elektrośmieci i co znaczy efektywna segregacja takich odpadów? Masz wątpliwości, czy śmieci oddane w ręce profesjonalnej firmy zostaną prawidłowo zutylizowane, a nawet otrzymają drugie życie?

Na jednego mieszkańca Ziemi przypada średnio 7 kg elektrośmieci rocznie. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać elektrośmieci i co znaczy efektywna segregacja takich odpadów? Masz wątpliwości, czy śmieci oddane w ręce profesjonalnej firmy zostaną prawidłowo zutylizowane, a nawet otrzymają drugie życie? Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie oddać elektrośmieci,
  • ile odpadów elektronicznych wyrzuca się co roku na świecie,
  • co znaczy segregacja elektronicznych odpadów,
  • czy można ponownie przetworzyć baterie,
  • jak ważne są działania zgodne z gospodarką o obiegu zamkniętym,
  • co robić, aby uczynić planetę czystą i zrównoważoną.

Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Każdy z nas co jakiś czas zmienia telefon komórkowy, laptopa, suszarkę, lodówkę, pralkę, czy zmywarkę. Żywotność nawet najlepszych produktów i sprzętów AGD kiedyś się kończy, a my siłą rzeczy musimy prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć te odpady. Mamy do wyboru kilka możliwości, z czego najrozsądniejszą decyzją jest oddanie elektrośmieci we właściwe ręce, czyli jednostce lub firmie, która profesjonalnie zagospodaruje odpady i będzie działać tak, aby ponownie przetworzyć znaczną część danego produktu. Jeśli potrzebujesz pomocy z utylizacją elektrośmieci, zachęcamy do kontaktu z Forest Odpady.

Kilka innych miejsc, w których można oddać elektrośmieci:

  • zamów odbiór zużytego sprzętu w lokalnej firmie odbierającej odpady,
  • zapytaj sprzedawcę w sklepie, w którym kupiłeś sprzęt, czy można oddać taki produkt,
  • e-odpady przyjmowane są co miesiąc przez zbiorczy punkt gromadzenia odpadów, możesz skorzystać z tej możliwości w ramach umowy z MPO,
  • zanieś odpady do punktu przyjmującego elektryczne śmieci, czasem mieszczą się w galeriach handlowych, czy marketach,
  • gminy cyklicznie organizują objazdową zbiórkę śmieci, śledź aktualności w swojej gminie.

Stos elektrośmieci

W corocznym raporcie Global E-Waste Monitor ukazują się informacje dotyczące ilości elektronicznych odpadów, jakie wytwarzamy na Ziemi. Dane nie są satysfakcjonujące. W raporcie z 2019 roku czytamy, że w samym 2019 wyrzuciliśmy ponad 53 miliony ton elektrośmieci (z czego największą ilość wyrzucono w Europie Północnej), a suma ta na przestrzeni kilku lat wzrosła o blisko 21%. Statystyki mówią o jeszcze większym wzroście tych odpadów do ponad 74 milionów ton. Prognozy te związane są ze wciąż rosnącym, choć być może wstydliwym zjawiskiem nadkonsumpcji. Po prostu kupujemy za dużo i wyrzucamy często jeszcze sprawny sprzęt. Zatem gdzie oddać elektrośmieci?

Recykling to podstawa

Nieznaczna ilość, bo około 17% elektrośmieci zostaje poddawane ponownemu przetworzeniu. Do oddawania odpadów w odpowiednie miejsca powinien przekonać nas fakt, że są one źródłem wartościowych surowców, które można ponownie użyć. Nie zużywa się w tym procesie tak dużej ilości energii, jaką trzeba zasilić nową linię produkcyjną.

Podczas procesu ponownego przetwarzania baterii, można uzyskać surowce o około 95% czystości. Zawarte w bateriach pierwiastki, np. lit, nie będą zanieczyszczać środowiska i nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, a przetworzony surowiec stanie się nowym produktem.

Dzięki ponownemu przetworzeniu nasze elektrośmieci mogą nie tylko dostać drugie życie, ale i redukujemy poziom zanieczyszczeń powietrza, które mimo zamontowanych filtrów mogą przedostać się do atmosfery np. podczas spalania odpadów.

Rozsądne gospodarowanie elektrośmieciami

Oddając nasze elektrośmieci w odpowiednie miejsce, zyskujemy wiele profitów. Po pierwsze ratujemy środowisko, eliminując zagrożenie, że takie odpady znajdą się w naszej wspólnej przestrzeni. Takich przypadków jest bardzo dużo, a z pewnością każdy z nas trafił na zużyty sprzęt elektroniczny w lesie, czy w nawet w pobliżu miejsca zamieszkania. Podstawowym i prawidłowym tokiem rozumowania powinno być jak największe zaangażowanie w ochronę środowiska i planety. Zaśmiecanie jest surowo karane, a kwoty te wzrosły od nowego roku.

Eliminowanie zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń jakimikolwiek odpadami jest kluczowe dla zdrowia i życia ludzi, ptaków i innych ssaków. E-odpady mogą zawierać niebezpieczne pierwiastki, co może klasyfikować je jako odpady niebezpieczne, a więc takie, o które należy wyjątkowo zadbać i przeznaczyć w ręce odpowiedzialnej jednostki.

GOZ

Po drugie właściwe gospodarowanie elektronicznymi odpadami pozwala rozwijać w kraju ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Proces ten polega na zoptymalizowaniu procesu produkcji, segregacji i recyklingu, które zmniejszają stopień marnowania surowców i pozwalają walczyć z zanieczyszczeniami środowiska.

Pamiętajmy, że niezależnie od gabarytów, elektrośmieci nie są odpadami, które wyrzuca się do domowego śmietnika. Bądźmy odpowiedzialni i dowiedzmy się, gdzie wyrzuca się lub komu oddać elektrośmieci.