Gdzie oddać lub gdzie wyrzucić ubrania i buty?

gdzie wyrzucić ubrania i buty

Szafa pełna nienoszonych od lat ubrań. Ciasne albo przeciwnie, zbyt duże obuwie, zalegające na strychu czy w piwnicy. Sterty znoszonych lub nowych, nawet raz nieużytych ubrań same się nie uporządkują. Nie chcesz dłużej patrzeć na osiadający na nich kurz? Sprawdź, gdzie wyrzucić zniszczone ubrania lub gdzie oddać używaną odzież.

Szafa pełna nienoszonych od lat ubrań. Ciasne albo przeciwnie, zbyt duże obuwie, zalegające na strychu czy w piwnicy. Sterty znoszonych lub nowych, nawet raz nieużytych ubrań same się nie uporządkują. Nie chcesz dłużej patrzeć na osiadający na nich kurz? Sprawdź, gdzie wyrzucić zniszczone ubrania lub gdzie oddać używaną odzież.

Jeżeli daliśmy się ponieść modowej fali, albo gromadzimy rzeczy z nadzieją, że “kiedyś się przydadzą” lub mamy do nich wyłącznie sentyment, warto się ich pozbyć. Jak to zrobić? Lepiej oddawać, czy wyrzucać ubrania i znoszone obuwie?

Wpływ mody na środowisko

Warto zacząć od tego, że moda ma wpływ na środowisko i to niestety nie w pozytywnym znaczeniu. Wiele ubrań powstało na bazie paliw kopalnych. Dodatkowo używane do produkcji ubrań barwniki chemiczne, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone i przedostaną się do środowiska, zatruwają okoliczną faunę i florę. Moda nie zawsze jest fair, a kupno ubrania w Europie, ale wyprodukowanego w innym zakątku świata, np. w ubogich regionach Azji, może mieć swoją słoną, pozornie ukrytą cenę, za którą płacą wyzyskiwane lokalne społeczności.

Oddajemy, pożyczamy, przerabiamy

Dzisiejszy poziom konsumpcji wielu dóbr, a w tym przypadku ubrań, dodatków i obuwia ma swoją nazwę – fast fashion. Jest to model biznesowy, propagowany przez ogromne, globalne marki modowe. Fast, czyli szybki ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ ten model polega na częstej wymianie szafy, a raczej kupna nowych rzeczy po reklamowanych przez producenta “niskich cenach”. Przeciwieństwem fast fashion jest np. moda na ubrania z second handu, recykling starych rzeczy, reperowanie ich, czy oddawanie potrzebującym.

Gdzie oddać używane ubrania?

Im mniej zbędnych rzeczy w domowej szafie, tym lepiej. Długo zalegające ubrania i buty mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo chętnie zadomowią się w nich mole. Jest wiele miejsc, w których możemy zostawić, oddać lub sprzedać ubrania i buty. Skorzystają na tym np. osoby, które nie mają pieniędzy na nową, markową odzież.

Miejsca, w których można zostawić lub sprzedać używane ubrania*:

  • sezonowe wymiany ubrań, tzw. swapy,
  • komisy,
  • targi ubraniowe,
  • oddanie w ramach kampanii społecznej,
  • akcje charytatywne,
  • domy dziecka,
  • domy opieki społecznej,
  • noclegownie dla bezdomnych,
  • inne ośrodki pomocy potrzebującym,
  • wyznaczone pojemniki na odzież dla potrzebujących,
  • zbiórki organizacji charytatywnych, odbywające się pod domami (często informacje o zbiórkach trafiają
  • bezpośrednio do naszych skrzynek na listy),
  • punkty zbiórki odzieży, np. PCK,
  • PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (w każdym mieście można oddać tam odzież w ramach umowy).

Inne metody na podarowanie odzieży i butom drugiego życia:

  • używane poncho, sweter, czy pościel i inne przydatne tekstylia są chętnie zabierane przez schroniska dla bezdomnych zwierząt,
  • zanieś odzież do krawcowej – na pewno znajdzie sposób na jej przerobienie,
  • wymień się z sąsiadami lub znajomymi,
  • weź udział w akcjach i warsztatach przerabiania odzieży i obuwia,
  • korzystaj z aplikacji dostosowanych do kupna i sprzedaży ubrań.

*zanim zaniesiemy odzież i obuwie do ośrodków pomocy, upewnijmy się, że dana placówka chce je przyjąć.

Gdzie wyrzucić zniszczone ubrania?

Agencja Ochrony Środowiska podaje, że mamy ogromny problem z utylizacją nadmiernych ilości odpadów z rozmaitych tkanin. Zajmują one około 5% globalnych wysypisk. Ponadto ocenia się, że w Ameryce jedna osoba wyrzuca rocznie blisko 32 kg ubrań. Zdarza się, że sklepom trudno pozbyć się niesprzedanych ubrań. Niestety często, zamiast trafić do potrzebujących, lądują na wysypisku lub mają zostać spalone lub zniszczone.

Każdy z nas musi co jakiś czas wyrzucić daną, znoszoną odzież czy nienadające się do użytkowania obuwie. W każdym gospodarstwie domowym powinien mieścić się pojemnik na odpady zmieszane i to tam wyrzuca się niepotrzebną i znoszoną odzież oraz obuwie, niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane.

Problem z utylizowaniem odzieży

Dlaczego warto oddawać i przetwarzać ubrania? Dając odzieży i butom drugie życie, oszczędzamy surowce, środowisko, energię i pozostawiamy dany materiał w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe. W dzisiejszych czasach to już nie tylko moda, a praktyka, którą każdy kraj powinien rozwijać, aby nie utonąć w starych płaszczach i T-shirtach, które nieraz można znaleźć nawet w lesie. Niektóre ubrania rozkładają się nawet 200 lat!

Moda na organiczne, czyli odzież biodegradowalna

Choć bluzki, zegarki, spodnie, czy buty wykonane z biodegradowalnych materiałów nie zdominowały jeszcze konwencjonalnie wykorzystywanych materiałów (bawełny, poliestru itp.), to już zgromadziły spore grono fanów. Naturalne barwniki z grzybów, spodnie z konopi, bambusa, buty ze skóry ananasa, biustonosz z glonów. To tylko niektóre koncepcje, mogące zmienić oblicze noszonych przez nas ubrań.

Branża odzieżowa może być przyjazna zarówno nam, jak i środowisku, a świadome gospodarowanie znoszonymi ubraniami i obuwiem to jeden z kroków naprzód.