Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

Obowiązkowa segregacja śmieci ma ułatwić recykling i ocalić nieco przyrodę przed cywilizacyjną powodzią odpadów. Rozumiesz to i popierasz, dlatego dbasz o właściwą segregację śmieci. Ale czy masz pewność, gdzie wyrzucać odpady tzw. problematyczne? Czy wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w sprayu, sztyfcie, kulce? Czy te odpady powinny trafić do tego samego kosza na śmieci? Śpieszymy z odpowiedzią!

Obowiązkowa segregacja śmieci ma ułatwić recykling i ocalić nieco przyrodę przed cywilizacyjną powodzią odpadów. Rozumiesz to i popierasz, dlatego dbasz o właściwą segregację śmieci. Ale czy masz pewność, gdzie wyrzucać odpady tzw. problematyczne? Czy wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w sprayu, sztyfcie, kulce? Czy te odpady powinny trafić do tego samego kosza na śmieci? Śpieszymy z odpowiedzią!

Opakowania po dezodorantach — segregacja odpadów

To, że segregacja śmieci jest bardzo ważna, wiemy nie od wczoraj. Większość z nas świadomie segreguje odpady, dbając, by trafiały do odpowiednich pojemników. Tylko dlaczego nie istnieje jeden, spójny, ogólnopolski system segregacji śmieci? Dlaczego produkty nie są pakowane w jednorodne materiały, tak, żeby użytkownik nie był zmuszony zastanawiać się: „Opakowanie po dezodorancie, jaki to odpad?” Sprawy nie ułatwia fakt, że czasem nie udaje się nam zużyć kosmetyków przed upływem terminu przydatności. I pojawia się kolejny problem, myć opakowanie, czy nie?

Choć segregacja śmieci regulowana jest na nowych zasadach już od kilku lat, bo od 2017 r. (mamy podział na 5 frakcji: bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady zmieszane), to nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Dlatego podpowiemy Wam, gdzie wyrzucać śmieci tzw. problematyczne, jak na przykład opakowania po dezodorantach. Segregacja wcale nie musi być taka trudna!

Opakowanie po dezodorancie — jaki to odpad? Kto czyta, nie błądzi — sprawdź informacje umieszczone na opakowaniu!

Właściwa segregacja śmieci nie zawsze jest prosta i intuicyjna. Doskonałym przykładem są opakowania po dezodorantach, perfumach czy wodach toaletowych. Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach, przeczytaj ich etykiety.

Dlaczego to nieco skomplikowane? Ponieważ opakowania po tych produktach nie są jednorodne. Zawierają często plastik (tworzywa sztuczne), metal i szkło w jednym (tego typu opakowania to odpady wielomateriałowe, nie wspominając już o kartonach, w których często są sprzedawane)! Producenci są zobowiązani do umieszczania na etykiecie informacji dotyczących wyrzucania produktu — najczęściej są to jednak symbole graficzne. Tak, to wymaga od Ciebie rozeznania i zaangażowania, ale czego się nie robi dla Matki Natury (i spełnienia obowiązku)?!

Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach w sprayu, kulce i sztyfcie?

Opakowania po dezodorantach w kulce i sztyfcie wykonane są z plastiku, więc należy wyrzucić je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty). W większości gmin inaczej jest z dezodorantami w sprayu. Typowy dezodorant składa się z metalowego opakowania, plastikowej końcówki i nakrętki oraz ze sprzężonej cieczy. Mamy więc trzy różne materiały. To oznacza, że rozebranie na części opakowania po dezodorancie zabierze nam trochę czasu. Elementy plastikowe powinniśmy umieścić w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne.

Natomiast metalowe opakowanie po aerozolu powinno trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (szczególnie pojemniki pod ciśnieniem np. niezużyte do końca dezodoranty w sprayu), ponieważ zawiera substancje niebezpieczne, które mogą przedostać się do gleby i wód. Jeśli obawiasz się rozbierania puszki sprayu na części — oddziel jedynie plastikową nakrętkę (zatyczkę).

Forest — wyrzuć z codzienności problem z odpadami

Jeśli jesteś właścicielem firmy i borykasz się z właściwą segregacją śmieci — dobrze trafiłeś! Przedsiębiorstwo Forest odbierze od Ciebie wszystkie odpady, nawet te problematyczne, i zajmie się ich właściwą segregacją i utylizacją. Świadczymy usługi głównie na Śląsku i jego najbliższych okolicach, a w przypadku odpadów przemysłowych — na terenie całego kraju.

Wiesz już gdzie wyrzucić opakowania po dezodorantach — z naszych innych artykułów dowiesz się, gdzie wyrzucać inne odpady, które najczęściej sprawiają problem.