Gdzie wyrzucić butelkę po oleju?

Choć z obowiązkiem segregowania śmieci większość osób zdążyła się już oswoić, wiele odpadów nadal przysparza im nie lada problemów. Przykładem budzących wątpliwości odpadów są z pewnością butelki po olejach. Z tego tekstu dowiesz się gdzie wyrzucić butelkę po oleju jadalnym, a gdzie tę, po oleju silnikowym. Zgadza się — to nie będzie to samo miejsce!

Choć z obowiązkiem segregowania śmieci większość osób zdążyła się już oswoić, wiele odpadów nadal przysparza im nie lada problemów. Przykładem budzących wątpliwości odpadów są z pewnością butelki po olejach. Z tego tekstu dowiesz się gdzie wyrzucić butelkę po oleju jadalnym, a gdzie tę, po oleju silnikowym. Zgadza się — to nie będzie to samo miejsce!

Butelka po oleju — gdzie wyrzucić i dlaczego należy podejść do tego zadania z uwagą

Odpowiedzi na pytanie o to, gdzie wyrzucić butelkę po oleju może być zaskakująco wiele. Dużo zależy od materiału, z jakiego wykonana została butelka (przy czym nie można zapomnieć też o zakrętce!). Mało tego! Nie bez znaczenia jest też zawartość butelki przed jej opróżnieniem — olej znajdziesz przecież zarówno w kuchni (mowa o olejach jadalnych), jak i w garażu, warsztacie czy bagażniku samochodu (olej silnikowy).

Kwestia butelki po oleju i tego, gdzie należy ją wyrzucić, może wydawać się prosta. Wątpliwości rodzą się w momencie, w którym uświadomisz sobie, z jak wielu rodzajów olejów korzystasz na co dzień oraz w jak różnych butelkach są one przechowywane. Każda z nich — szklana, plastikowa i po oleju silnikowym — musi wylądować w innym kuble na odpady!

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju jadalnym, a gdzie po oliwie?

Smażenie, duszenie, doprawianie — w każdej kuchni znajduje się co najmniej jeden rodzaj oleju. Do tego zdrowa i używana również w kosmetyce oliwa z oliwek, która na długo zatrzymuje swoje właściwości, o ile jest należycie przechowywana (ciemne szkło sprawdzi się tu najlepiej — do tego naturalny korek lub metalowa zakrętka i o utracie smaku lub właściwości nie może być mowy). A co w momencie, gdy olej lub oliwa się skończy? Opcje są dwie.

Plastikowa butelka po oleju — gdzie wyrzucić i co zrobić z nakrętką?

Oleje jadalne najczęściej znajdują się w butelkach plastikowych. Gdy zużyjesz już produkt do ostatniej kropli, nie musisz myć butelki — wystarcz, że wyrzucisz ją do kubła na odpady metalowe i z tworzyw sztucznych, czyli do pojemnika żółtego. Nakrętki z plastikowych butelek najlepiej wrzucać do specjalnych pojemników, ustawianych w wielu lokalizacjach w ramach różnych akcji charytatywnych. Zbiórki nakrętek prowadzą też czasem szkoły — warto zatem podpytać dzieci w tym temacie.

Gdzie wyrzucić szklaną butelkę po oliwie lub oleju?

Oliwa najczęściej sprzedawana jest w butelkach szklanych, które po opróżnieniu powinny trafić do zielonego pojemnika, przeznaczonego właśnie na szkło. Postaraj się zużyć zawartość butelki do ostatniej kropli, ale nie myj jej przed wyrzuceniem (ani tym bardziej nie tłucz!). Nakrętki z metalu wyrzuć do odpadów metalowych i z tworzyw sztucznych (pojemnik żółty), a naturalnych korków najlepiej nie pozbywaj się wcale — możesz użyć ich ponownie do uszczelniania butelek lub wykorzystać choćby podczas wykonywania dekoracji typu DIY.

Przechodzimy z kuchni do garażu. Gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym?

Skoro odpowiedzi na pytanie gdzie wyrzucić butelkę po oleju jadalnym mogą być tak różne, to chociaż co do rodzaju kubła na butelkę po oleju samochodowym nie będzie już wątpliwości, prawda? Otóż nie! Chcąc spełniać swój obowiązek i jednocześnie chronić środowisko naturalne, zapoznaj się z lokalnie obowiązującymi przepisami.

Innymi słowy: z pytaniem o to, gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym udaj się do urzędu swojej gminy, bo właśnie gmina ma decydujące słowo w tej kwestii. Niektóre jednostki dopuszczają opcję wyrzucania butelek po oleju silnikowym do kubła na metale i tworzywa sztuczne. Jednak zdecydowana większość gmin nakazuje wywóz tego typu butelek do lokalnego PSZOKu — Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie można wylewać resztek oleju silnikowego do kanalizacji! Przepracowany olej wraz z opakowaniem wywieź do PSZOKu. Jeśli natomiast prowadzisz lokal gastronomiczny i zalega Ci spora ilość oleju jadalnego, który nie nadaje się już do spożycia — z pomocą przyjdzie Ci firma, taka jak Forest Odpady, zajmująca się wywozem odpadów spożywczych i materiałów kategorii III, do której właśnie zalicza się przeterminowany lub zużyty olej jadalny.