Gdzie wyrzucić chleb?

Pieczywo stanowi jedną z podstawowych grup produktów spożywczych dla większości z nas. Skoro jemy go stosunkowo dużo, kwestia tego, gdzie wyrzucić ewentualne resztki chleba, powinna być oczywista. A nie jest! Gdzie wyrzucić chleb, który jest suchy, a gdzie niedojedzone kanapki? Czy będzie to ten sam kubeł?

Pieczywo stanowi jedną z podstawowych grup produktów spożywczych dla większości z nas. Skoro jemy go stosunkowo dużo, kwestia tego, gdzie wyrzucić ewentualne resztki chleba, powinna być oczywista. A nie jest! Gdzie wyrzucić chleb, który jest suchy, a gdzie niedojedzone kanapki? Czy będzie to ten sam kubeł?

Segregacja śmieci — chleb powszedni każdego odpowiedzialnego zjadacza chleba

Odpowiednia segregacja odpadów jest nie tylko obowiązkiem każdego obywatela, regulowanym prawem, ale też swego rodzaju etyczną powinnością. Wyrzucanie odpadów do odpowiednich kubłów to jedno. Nim staniesz przed dylematem gdzie wyrzucić chleb, zastanów się, co możesz zrobić, by nie musieć wcale go wyrzucać.
Dobra kuchnia zawsze zaczyna się od szacunku do produktów. Szacunek ten może być wyrażany bardzo różnie. Zobacz, co możesz zrobić w tej kwestii w przypadku chleba:

  • przemyślane zakupy to podstawa! Nie kupuj chleba na zapas;
  • staraj się kupować chleb na bieżąco — nie dość, że będziesz mógł/mogła cieszyć się zapachem i smakiem świeżego pieczywa codziennie, to jeszcze ograniczysz produkcję odpadów;
  • nie przechowuj chleba w woreczku foliowym — dłużej utrzymasz jego świeżość po zawinięciu bochenka w lniany materiał lub/i umieszczenie go w chlebaku z dobrą cyrkulacją powietrza (np. drewnianym);
  • jeśli chleb traci swoją świeżość — zrób zapiekanki! To pyszny posiłek i sposób na wykorzystanie czerstwiejącego pieczywa;
  • pamiętaj, że chleb można zamrozić — zrób to najlepiej od razu po zakupie;
  • zamiast zastanawiać się gdzie wyrzucić suchy chleb — zrób z niego bułkę tartą — nieodzowny składnik każdej chrupiącej panierki!

Jak widać, chleb możesz z powodzeniem wykorzystać nawet wtedy, gdy straci już swoją pierwotną świeżość. Dzięki temu ograniczysz nie tylko ilość odpadów, ale i środki przeznaczane za zakup jedzenia.

Chleb — do jakich odpadów powinien trafić, gdy już nie nadaje się do zjedzenia?

Chleb (i ogólniej — pieczywo) należy do najczęściej kupowanych produktów spożywczych w niemal każdym domu. Choćby z tego powodu chyba każdemu zdarzyło się choć raz przeszacować potrzebną ilość chleba i skazać go na przesuszenie i wylądowanie w koszu. No właśnie — tylko którym? Do jakich odpadów zaliczamy chleb?

Odpady biodegradowalne, najogólniej rzecz ujmując, to odpady pochodzenia roślinnego. Skoro pieczywo należy do grupy produktów pochodzenia roślinnego, to wniosek powinien być prosty. A jak się pewnie spodziewasz — nie jest. Czy chleb jest odpadem bio? Tak, ALE nie zawsze.

W zależności od specyfiki odpadu z chleba wyrzucamy go ALBO do brązowego kubła na odpady biodegradowalne (lub przydomowego kompostownika), ALBO do kubła czarnego (lub szarego) na odpady zmieszane!

Odpady bio — chleb nie zawsze wpisuje się w ich specyfikę

Chleb jest produktem pochodzenia roślinnego, ale nie zawsze powinniśmy wyrzucać go do pojemnika na bioodpady. Odpowiedzi na pytania, gdzie wyrzucać stary chleb, a gdzie np. resztki z zapiekanek, kanapek i innych chlebowych przekąsek będzie inna.

Pytanie „gdzie wyrzucić chleb?” należy rozwinąć i zadać w bardziej szczegółowy sposób: gdzie wyrzucić suchy chleb? Odpowiedź na tak sformułowane pytanie brzmi: do brązowego kubła z bioodpadami. To w nim powinien znaleźć się czerstwy chleb, bułki, czy niedojedzone ciastka. Wyrzucając chleb do bioodpadów, pamiętaj:

  • przed wyrzuceniem suchego chleba, należy go wyjąć z woreczka! Wszystkie bioodpady należy umieszczać w kuble bez opakowania!
  • do odpadów bio nie mogą trafić produkty pochodzenia zwierzęcego — czyli wędliny, sery czy nawet masło!

A gdzie wyrzucić chleb pokryty masłem? Do odpadów zamieszanych! Resztki kanapek, pokryte masłem brzegi chleba oraz zapiekanki przesiąknięte tłuszczem pochodzenia zwierzęcego nie powinny wylądować razem z odpadami roślinnymi. Tego typu odpady należy wyrzucić do kubła z odpadami zmieszanymi!

Gdzie absolutnie nie wyrzucać chleba?

Zapewne znasz ten widok ze spacerów: wypoczywający w parku ludzie, dokarmiający kaczki i inne dzikie ptactwo suchym chlebem. Ten pozornie dobry uczynek, niestety potrafi być opłakany w skutkach. Pieczywo nie jest naturalnym pożywieniem dla ptaków i zdecydowanie nie powinniśmy ich nim dokarmiać! Powody są przynajmniej dwa.

Po pierwsze dokarmianie dzikiego ptactwa resztkami chleba może wywołać u tych zwierząt wiele chorób, w tym takich, które są dla nich wyrokiem śmierci! Po drugie, przyzwyczajenie dzikich ptaków do stałego źródła pożywienia dezorientuje je, stojąc w opozycji do naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Mimo najlepszych intencji — nie dokarmiaj ptaków suchym chlebem.

Gospodarka odpadami Forest — wiemy co, gdzie i jak.  Jesteśmy dla Ciebie!

Mamy nadzieję, że już wiesz, gdzie wyrzucić chleb i co zrobić, by ograniczyć konieczność jego wyrzucania. W razie wątpliwości co do segregacji śmieci lub potrzeby zamówienia usługi wywozu odpadów dla Twoje firmy (w tym przemysłowych, budowlanych, medycznych czy spożywczych) – skontaktuj się z nami! Razem uczynimy nasz wspólny kawałek świata, choć odrobinę lepszym miejscem do życia!