Gdzie wyrzucić gąbkę?

Podczas makijażu, zabiegów pielęgnacyjnych, sprzątania, wypoczynku na wygodnym materacu i w czasie remontu — aż trudno uwierzyć, jak często można mieć do czynienia z gąbką! Zapewne i w Twoim domu lub miejscu pracy znajduje się co najmniej jeden przedmiot wykonany z takiego materiału. Zapewne też wiesz doskonale jak z niego korzystać. Ale czy wiesz również, gdzie wyrzucić gąbkę, gdy już się zużyje?

Podczas makijażu, zabiegów pielęgnacyjnych, sprzątania, wypoczynku na wygodnym materacu i w czasie remontu — aż trudno uwierzyć, jak często można mieć do czynienia z gąbką! Zapewne i w Twoim domu lub miejscu pracy znajduje się co najmniej jeden przedmiot wykonany z takiego materiału. Zapewne też wiesz doskonale jak z niego korzystać. Ale czy wiesz również, gdzie wyrzucić gąbkę, gdy już się zużyje?

Prawidłowa segregacja śmieci. Gąbka — chłonny materiał o różnorakim zastosowaniu

Można wyróżnić kilka materiałów, które ze względu na różnorodne zastosowanie, po zużyciu budzą u wielu osób wątpliwości. Gdzie wyrzucić dany odpad zgodnie z obowiązującą zasadą segregacji śmieci? Najprostszym przykładem takiego materiału jest papier. O ile raczej nikt nie zawaha się przy wyrzucaniu zapisanego atramentem zeszytu, kartek z notatkami czy nienadających się już do użytku książek, o tyle zabrudzony tłustymi plamami papier śniadaniowy potrafi generować sporo wątpliwości. I dobrze — przecież powinien trafić do innego kubła niż wyżej wymienione artykuły papiernicze.

Innym przykładem powszechnie i różnie wykorzystywanego materiału jest gąbka. Możesz nią umyć i wymasować swoje ciało, wyczyścić zabrudzenia, zetrzeć szkolną tablicę, umyć naczynia, wypełnić materac lub siedziska, wyłożyć nią salę nagrań lub wykorzystać przy remoncie łazienki. Przyjrzyjmy się zatem, czy tak różne zastosowanie materiału, który możemy nazwać gąbką, oznacza jednocześnie różne sposoby gospodarowania tego typu odpadami.

Gdzie wyrzucić gąbkę do mycia ciała?

Grupa gąbek stosowanych w ramach pielęgnacji ciała jest dość obszerna. Niech nie zmyli Cię różna struktura, przypominająca nieraz naturalne gąbki, które możesz kupić podczas egzotycznych wakacji lub drogeryjna propozycja dla poszukiwaczy urodowych perełek. Gąbka, niezależnie od tego jak wygląda i jakie właściwości zachwala jej producent — ma kontakt z różnymi partiami ciała. To zaś po zużyciu czyni ją odpadem higienicznym. Gdzie wyrzucić gąbkę w takim przypadku? Do kubła ze śmieciami zmieszanymi!

Gdzie wyrzucić gąbkę do mycia naczyń?

Kuchenne myjki wykonane z gąbki, prócz wody chłoną też i magazynują resztki jedzenia, tłuszcz i inne zabrudzenia. Ciepło kuchni i niemal nieustanna wilgoć gąbki to świetne warunki do rozwoju w jej szczelinach przeróżnych, szkodliwych drobnoustrojów — jeśli nie chcesz, by trafiły one z powrotem na talerz — lepiej często zmieniaj gąbki, wyrzucając te zużyte do czarnego kubła na odpady zmieszane!

Gdzie wyrzucić gąbkę tapicerską?

Podobnie jak inne rodzaje gąbek, również te do wypełniania materaca, czy różnego rodzaju siedzisk, nie nadają się do recyklingu. Mniejsze kawałki wypełnienia z gąbki należy wyrzucić do śmieci zmieszanych. Jeśli natomiast chcesz się pozbyć wkładu materaca, który nie zmieści się do kubła — zawieź go do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jeśli zaś produkujesz sporą ilość odpadów tego typu z racji wykonywanej pracy, możesz nawiązać kontakt z firmą zajmującą się gospodarowaniem odpadami, która odbierze od Ciebie odpady poprodukcyjne i zajmie się całą resztą.

Gdzie wyrzucić gąbki przeznaczone do różnego typu prac remontowych?

Jesteś melomanem i planujesz przygotować wnętrza swojego domu, by móc cieszyć się najwyższą jakością doznań? Zapewne będziesz potrzebować gąbki akustycznej! Czy wiesz, gdzie wyrzucić jej resztki? A może po prostu remontujesz łazienkę lub jesteś typem „złotej rączki” i w związku z tym nieraz będziesz potrzebować gąbki do wygładzania czy polerowania. Co z nią zrobisz po zużyciu?

Niezależnie od tego, do czego wykorzystasz gąbkę — jej resztki lub zużyte egzemplarze powinieneś/powinnaś wyrzucić do odpadów zmieszanych! Kilka lat temu na rynku pojawiły się „magiczne gąbki” do usuwania wszelkich zabrudzeń ze ścian, które również powinny trafić do śmieci zmieszanych.

Forest — efektywna gospodarka odpadami

Jeśli leży Ci na sercu odpowiedzialna, zgodna z prawem i zasadami ochrony środowiska segregacja śmieci — gąbka nie powinna stanowić już dla Ciebie problemu. Wszelkie jej odmiany po zużyciu powinny się znaleźć w czarnym kuble na odpady zmieszane, a w przypadku większych przedmiotów z gąbki — w PSZOKu.

Jeśli natomiast prowadzisz działalność, w ramach której generujesz sporą ilość odpadów produkcyjnych — nie musisz zaśmiecać sobie głowy dylematami, związanymi z zarządzaniem odpadami — poznaj kompleksowe usługi firmy Forest, dzięki której zadbasz o środowisko i zaoszczędzisz czas (a tym samym również pieniądze)!