Gdzie wyrzucić kable?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Parlament Europejski, zużyty sprzęt elektroniczny stanowi jedną z najszybciej rosnących kategorii odpadów w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jedynie mniej niż 40% tego typu odpadów może być poddawanych ponownemu przetworzeniu. Polska plasuje się w tym zestawieniu na 12 miejscu, odnotowując poziom 11,24 kg zbieranych e-odpadów w ciągu roku na 1 mieszkańca, przekraczając nieznacznie unijną średnią (11 kg). Co robić ze zużytym sprzętem elektronicznym i gdzie wyrzucić kable? Sprawdźm

Jak wynika z danych opublikowanych przez Parlament Europejski, zużyty sprzęt elektroniczny stanowi jedną z najszybciej rosnących kategorii odpadów w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jedynie mniej niż 40% tego typu odpadów może być poddawanych ponownemu przetworzeniu. Polska plasuje się w tym zestawieniu na 12 miejscu, odnotowując poziom 11,24 kg zbieranych e-odpadów w ciągu roku na 1 mieszkańca, przekraczając nieznacznie unijną średnią (11 kg). Co robić ze zużytym sprzętem elektronicznym i gdzie wyrzucić kable? Sprawdźmy!

Elektrośmieci – co to takiego?

Zanim zajmiemy się kwestią utylizacji zużytych kabli elektrycznych, warto w kilku słowach wytłumaczyć, czym tak naprawdę są elektrośmieci (ZSEE) i co zalicza się do tej kategorii. Otóż są to zepsute, stare i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały na prąd lub baterie. Przykładem tego mogą być:

  • urządzenia AGD wielko- i małogabarytowe, takie jak lodówka, piekarnik, pralka, kuchenka, zmywarka, odkurzacz, czajnik, suszarka do włosów, lokówka;
  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, w tym laptopy, komputery stacjonarne, drukarki, telefony i smartfony;sprzęt RTV, czyli telewizory, radia, sprzęt Hi-Fi i instrumenty muzyczne;
  • sprzęt oświetleniowy, a zarazem lampy, żyrandole, żarówki i lampki choinkowe;
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne, takie jak maszyny do szycia, kosiarki, piły, lutownice, wiertarki;
  • mały sprzęt elektroniczny, czyli zabawki dziecięce, przyrządy medyczne, czujniki dymu i ruchu, jak również wspomniane już kable oraz przewody.

Gdzie wyrzucić kable elektryczne? Z pewnością nie do zwykłego kosza!

W niemal każdym domu znajdziemy mnóstwo przedmiotów schowanych „na wszelki wypadek”, które pewnie nigdy się nie przydadzą. Zniszczone zabawki na baterie, stare nośniki pamięci, popsuty sprzęt elektroniczny, a także kable – tony kabelków, takich jak niepotrzebne przewody, ładowarki, przedłużacze i adaptery, które nie były używane od wielu lat, jednak w ogólnym zamyśle mają się jeszcze kiedyś do czegoś przydać.

Tymczasem okazuje się, że lata mijają, a my z tych rzeczy wcale nie korzystamy. Co należy z nimi zrobić? Oczywiście wyrzucić je, jednak w odpowiednie miejsce. Wbrew pozorom stare, niepotrzebne kable i przewody nie powinny wylądować w pojemniku z innymi odpadami zmieszanymi. Utylizacja w taki sposób może być bardzo kosztowna i wiązać się z grzywną sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Nie można ich wyrzucić też do zwykłego, domowego kosza, ponieważ kable mogą zawierać materiały niebezpieczne dla środowiska, przez co wymagają specjalnego procesu utylizacji.

Gdzie wyrzucić stare kable?

Kwestie związane z gospodarowaniem elektroodpadami reguluje w naszym kraju Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 11 września 2015 roku. Zgodnie z tym dokumentem pierwszym miejscem rekomendowanym do wyrzucania starych kabli jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Do zapewnienia takiego punktu w każdym większym mieście zobowiązane są gminy (o czym mówi Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku), które muszą zagwarantować mieszkańcom przestrzeń do przyjmowania takich odpadów jak np. przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i elektrośmieci, w tym właśnie kable oraz przewody.

Alternatywą dla PSZOK-ów jest oddanie kabli do sklepu ze sprzętem elektronicznym. Często zdarza się, że sklepy przyjmują tego typu odpady pod warunkiem zakupu nowego sprzętu, a wymiana przebiega w proporcjach 1:1. Co więcej, spora część sklepów wielkogabarytowych decyduje się na przyjmowanie kabli i przewodów bez konieczności zakupu nowego sprzętu, jednak należy pamiętać, że mają one prawo odmowy przyjęcia danego produktu, jeżeli zawiera on substancje potencjalnie niebezpieczne.

Gdzie wyrzucić kabel od ładowarki oraz kabel USB? Nieoczywiste pomysły na utylizację

Jak jeszcze możemy poradzić sobie ze starymi kablami, które niepotrzebnie zalegają nam w domu? Oto kilka innych opcji:

  • skorzystanie ze zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego – taka inicjatywa jest świetną okazją do tego, by pozbyć się starych kabli od ładowarek oraz kabli USB;
  • oddanie starych kabli – zdarza się, że w Internecie znajdziemy oferty dotyczące możliwości darmowego oddania zużytego sprzętu elektronicznego. Warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ zapewnia to
  • bezpieczną i ekologiczną utylizację kabli, a także pozwala uniknąć konieczności ich składowania w domu;
  • sprzedaż starych kabli – to rozwiązanie wciąż jest rzadko wykorzystywane, jednak okazuje się, że w Polsce istnieją specjalne skupy kabli i przewodów, w których będziemy mogli odsprzedać zużyte przedmioty. Takie miejsca zarabiają przede wszystkim na odzysku surowców wtórnych, które mogą być później zastosowane do produkcji sprzętu elektronicznego. Jest to korzystna opcja dla obu stron – nam uda się odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup kabli, a skup będzie mógł oddać je do dalszego wykorzystania.

W przypadku dużych ilości elektroodpadów gromadzonych m.in. przez zakłady produkcyjne warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odbiorem i transportem odpadów do miejsca dalszego ich przetwarzania. Takie usługi oferuje nasza firma FOREST Gospodarka Odpadami, która działa głównie na terenie Śląska. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych usług? Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo, a udzielimy Ci szczegółowych informacji!