Gdzie wyrzucić karton po mleku?

gdzie wyrzucić karton po mleku

Zastanawiasz się gdzie wyrzucić karton po mleku? W 2021 roku w Warszawie uruchomiono stronę, która pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, do jakiego kubła należy wyrzucić dany odpad. Ułatwienie to docenili nie tylko mieszkańcy stolicy – strona zyskała popularność również wśród internautów, zamieszkujących inne miejsca naszego kraju. Czy wiesz, o jakiego rodzaju śmieci pytano najczęściej? Tak, właśnie o karton po mleku. Do jakiego pojemnika powinien trafić? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się gdzie wyrzucić karton po mleku? W 2021 roku w Warszawie uruchomiono stronę, która pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić, do jakiego kubła należy wyrzucić dany odpad. Ułatwienie to docenili nie tylko mieszkańcy stolicy – strona zyskała popularność również wśród internautów, zamieszkujących inne miejsca naszego kraju. Czy wiesz, o jakiego rodzaju śmieci pytano najczęściej? Tak, właśnie o karton po mleku. Do jakiego pojemnika powinien trafić? Podpowiadamy!

Kartony po mleku – segregacja śmieci budząca wątpliwości

Segregacja śmieci nadal bywa problematyczna dla wielu Polaków. Choć statystyki napawają optymizmem, bo sporo ponad 90% rodaków deklaruje sortowanie śmieci, kartony po mleku, blistry po lekach, czy butelki i opakowania po żywności stale budzą wątpliwości. Powodem rozterek nad wyborem odpowiedniego kosza na śmieci bywa choćby nieoczywisty charakter odpadu.

Wielomateriałowe opakowania, a do takich zaliczamy kartony po mleku, sokach, czy sosach, składają się z różnych surowców. Sama nazwa „mleka w kartonie” sugeruje, że opakowanie powinno trafić wraz z innymi kartonowymi odpadami do frakcji z papierem – i choć papier stanowi aż trzy czwarte masy opakowania – prawda jest jednak inna.

Przez wewnętrzną powłokę wykonaną z folii oraz polietylenu, zabezpieczającą opakowanie przed przeciekaniem oraz utrzymującą zdatność produktu do spożycia, kartony po mleku należy wyrzucać zawsze do kubła na metale i tworzywa sztuczne. To jedyna prawidłowa odpowiedź na pytanie o to, gdzie wyrzucić karton po mleku.

Już wiesz, gdzie wyrzucić karton po mleku – wyjaśnijmy, dlaczego to tak istotne

Po co w ogóle segregujemy śmieci? Odpowiedź na to pytanie można sprowadzić do krótkiego zdania: żeby umożliwić lub co najmniej ułatwić ich recykling. Wielomateriałowe opakowania lądują czasem w kubłach na śmieci zmieszane, co znacząco utrudnia sortowni ich właściwy przydział. Najczęściej dodatkowa selekcja odbywa się ręcznie, czasem wykorzystuje się też separatory optyczne oraz balistyczne. Jednak tylko niewielka część kartonów po płynnej żywności wyrzuconych do frakcji zmieszanej, trafia ostatecznie do docelowej.

Jak już ustaliliśmy, kartony po mleku zaliczają się do opakowań wielomateriałowych, czyli składających się z co najmniej dwóch rodzajów materiałów. Już samo oddzielenie warstw jest trudne, co sprawia, że recykling kartonów po mleku jest procesem żmudnym i skomplikowanym.
Ale możliwym.

Dlatego tak ważne, by wyrzucać kartony po mleku, czy sokach, do żółtego worka na metale, plastik i inne tworzywa sztuczne.

Co można zrobić z kartonu po mleku, gdy już trafi do właściwej frakcji?

Istnieje kilka sposobów odzyskiwania surowców ze zużytego kartonu po mleku. Najczęściej karton poddaje się procesowi rozłożenia na warstwy. Wierzchnią z nich, czyli karton pokryty laminatem, poddaje się rozwłóknieniu i w ten sposób odzyskuje włókna papieru. Tak pozyskany surowiec może być przeznaczony do produkcji innych wyrobów papierniczych. Niekiedy kartony po mleku wchodzą w skład specjalnych płyt, które to znajdują zastosowanie np. w meblarstwie.

Warstwa wewnętrzna kartonu po mleku (lub soku i innych płynnych produktów spożywczych) składa się z polietylenu, który stanowi jedną piątą masy całego opakowania oraz z ultra cienkiej powłoki z aluminium (to ona w głównej mierze zapobiega przenikaniu do produktu spożywczego światła i tlenu). Surowce te po odzyskaniu wykorzystywane są w energetyce, hutnictwie, a nawet do produkcji mebli ogrodowych (polietylen).

Pamiętaj. Odpowiednia segregacja kartonów po mleku i innych wielomateriałowych odpadów umożliwia odzyskanie surowców, z których są wykonane.

Kartony po mleku – segregacja śmieci, czy może twórczy upcykling?

Ideą upcyklingu jest nadawanie starym przedmiotom „nowego życia”, najczęściej zupełnie zmieniając ich pierwotną funkcję. O ile widok gustownych mebli (nie tylko ogrodowych) z palet nikogo już raczej nie dziwi, o tyle gadżety, takie jak podkładki pod kubki z płyt CD, klosz na lampę z bębna pralki, czy organizer z puszek – zaskakują i budzą entuzjazm u większości osób.

Kartony po mleku to świetna baza do stworzenia praktycznych ozdób do domu lub ogrodu. Obudź w sobie magika – z kartonu po mleku jesteś w stanie wyczarować m.in.:

  • gustowną doniczkę lub wazon,
  • pojemnik na długopisy i kredki,
  • karmnik dla ptaków,
  • ozdoby do pokoju dziecka np. makietę miasteczka.

Wystarczą nożyczki, jutowy sznurek (lub papier kolorowy), klej i odrobina wyobraźni, by ze zużytego kartonu po mleku zrobić dekoracyjny przedmiot o nowej funkcjonalności. Warto rozważyć tę opcję, nim opakowanie wyląduje w koszu.