Gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie?

gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie

Segregacja odpadów nie powinna stanowić dziś problemu dla większości z nas. W większości dzielimy odpady na dane sekcje i wyrzucamy je do odpowiednich kubłów na śmieci. Dzisiaj przyjrzymy się małym i większym opakowaniom na żywność. Czy wiesz gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie? Dowiesz się z tego artykułu.

Segregacja odpadów nie powinna stanowić dziś problemu dla większości z nas. W większości dzielimy odpady na dane sekcje i wyrzucamy je do odpowiednich kubłów na śmieci. Dzisiaj przyjrzymy się małym i większym opakowaniom na żywność. Czy wiesz gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie? Dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie?

Opakowanie po jogurcie, kefirze, lub innym produkcie, znajdującym się w plastikowych kubeczkach o pojemności 180, 340, czy nawet pół litra, należy wyrzucić do żółtego pojemnika na odpady plastikowe i metalowe. Symbole HDPE (polietylen wysokiej gęstości) i PP (polipropylen wielokrotnego użytku) umieszczone na opakowaniu oznaczają często używane w przemyśle spożywczym rodzaje plastiku. I tak kubki po śmietanie, czy jogurcie oznaczone tymi symbolami będą mogły zostać ponownie użyte. Dodatkowo te dwa rodzaje plastiku są uważane za jedne z bezpieczniejszych odmian tego surowca.

Czy myć opakowanie po jogurcie przed wyrzuceniem?

Czasami mamy też dylemat – myć, czy nie myć opakowań po produktach, które wyrzucamy do żółtego pojemnika. Jak myślicie, trzeba? Otóż w przypadku takich opakowań warto zachować zdrowy rozsądek i wziąć pod uwagę oszczędność. Jeżeli nasz kubeczek nie jest bardzo zabrudzony, można wyrzucić go bezpośrednio do żółtego kubła (worka). W sortowniach takie opakowania zostaną umyte metodą dużo oszczędniejszą niż ta, którą sami zastosowalibyśmy w domu. Zjadłeś jogurt albo chcesz wyrzucić opakowanie po kefirze? Opróżnij je jak najdokładniej, a w razie nadejścia szczególnie upalnego dnia, opłucz w wodzie, w której myjesz naczynia. Czasami gmina wydaje zalecenia dotyczące tego, czy należy umyć dane opakowanie, pamiętajmy jednak o oszczędności wody.

Wieczko jogurtu oderwij od plastikowego opakowania, ponieważ jest stworzony z innego surowca. Ale wyrzuć je także do żółtego pojemnika.

Opakowanie po jogurcie – segregacja

Segregacja plastiku to wyraz naszej odpowiedzialności o środowisko. Gdybyśmy nie segregowali opakowań i innych produktów plastikowych, to utknęłyby one na wysypisku, zostałyby spalone, lub co najgorsze przedostałyby się do środowiska. Powoli alternatywą dla plastików, a szczególnie tych, których nie da się lub nie opłaca się przetworzyć, stają się naczynia organiczne i biodegradowalne.

Cena plastiku

Czy wiesz, że na świecie w ciągu roku produkuje się około 380 mln ton plastiku? Ten surowiec jest chętnie i masowo wykorzystywany ze względu na kilka cech. Po pierwsze jego produkcja jest stosunkowo tania i wydajna, plastik jest lekki, łatwy do transportowania oraz użyteczny i trwały. I tu pojawia się problem. Zużyte opakowanie plastikowe lub każdy inny przedmiot, jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane lub przedostaną się do środowiska, zalegną w nim na kilkaset lat.

Dlaczego segregacja jest taka ważna?

Z badań opinii publicznej realizowanych przez edukacyjne kampanie dotyczące gospodarki odpadami wynika, że nie zawsze potrafimy jednogłośnie zdecydować, do jakiego śmietnika wyrzucić dany odpad. Segregacja i recykling są kluczowe dla nas samych, jak i dla całego środowiska. Proces recyklingu wspomaga walkę z marnowaniem, nadprodukcją i konsumpcją nadmiernej ilości energii, potrzebnej do produkcji nowych rzeczy. Najnowszą metodą na przetwarzanie surowców nieskończenie wiele razy jest recykling chemiczny. Jego możliwości testuje się także w Polsce.

Z racji tego, że tylko niewielki procent produktów na świecie zostaje ponownie przetworzony – zaledwie około 17% – musimy przykładać wagę do segregacji odpadów i zwiększenia skali recyklingu. Skorzysta na tym każdy, począwszy od konsumenta, po przedsiębiorstwa, a skończywszy na naszej planecie. W naszym kraju przetwarzamy ponownie około 34% surowców i plasujemy się tym samym na 20. miejscu jeśli chodzi recykling w Europie. Nie mamy się czym pochwalić w tej dziedzinie. Zmieńmy to!

Pamiętaj: od lipca 2021 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania rynek pojemników na żywność i napoje, które są wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Są to opakowania charakterystyczne dla sieci typu fast food.