Szacuje się, że każdego roku do jezior, mórz i rzek trafia nawet do 23 milionów ton plastiku. Nic więc dziwnego, że czasem łatwiej jest trafić w nich na zużytą butelkę niż na ławicę ryb. Pogłębiające się problemy ekologiczne, z jakimi zmaga się współczesny świat, sprawiają, że na coraz większym znaczeniu zyskuje temat recyklingu i segregacji odpadów. Oba te zagadnienia wciąż jednak wzbudzają wiele wątpliwości i niepewności w społeczeństwie. Dziś spróbujemy rozwiązać jeden z ekologicznych dylematów i odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach?
Segregacja odpadów kuchennych – największe dylematy Polaków
Każdy z nas rozumie ideę segregacji odpadów i zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest to temat dla lepszej przyszłości całej planety. Bardzo dobrze wiemy, że poprzez oddzielenie cennych surowców od wyrzucanych przez nas odpadów, mamy szansę na ponowne ich przetworzenie i wykorzystanie w tej samej lub nieco innej formie. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy musimy podjąć decyzję o tym, gdzie wyrzucić dany produkt. Zadanie jest tym trudniejsze, jeżeli trafi nam się odpad trudny do zakwalifikowania. Jakie błędy popełniamy najczęściej przy segregacji odpadów kuchennych?
Pierwszym haczykiem, na który wiele osób daje się złapać, jest wyrzucanie kartonów po sokach, napojach i mleku do pojemnika na papier. Tymczasem musimy pamiętać o tym, że słynne tetrapaki są zbudowane z kilku warstw, a od środka są wyścielone folią. A to oznacza, że wszystkie te odpady powinny trafiać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Co ciekawe, do tego samego kontenera należy wyrzucać wszystkie metalowe puszki po pomidorach oraz kartoniki po passatach.
Kolejny często spotykany błąd w segregacji odpadów kuchennych to umieszczanie kości i mięsa w pojemniku na odpady biodegradowalne. Tu również czeka nas niespodzianka, ponieważ do tego typu kontenera należy wkładać wyłącznie resztki roślinne, np. obierki po warzywach i zwiędłe kwiaty. Odpady pochodzenia zwierzęcego powinny być natomiast umieszczane w pojemniku na odpady zmieszane, podobnie jak np. opakowanie po maśle.
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ
Gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach? To zależy…
Czy to już koniec kuchennych zagadek w kwestii segregacji odpadów? Wręcz przeciwnie! Równie dużo trudności przysparzają nam opakowania po przyprawach i ziołach, które są często wykorzystywane podczas gotowania i pieczenia. Niestety, w tym przypadku sprawa nie jest prosta, ponieważ to, do jakiego pojemnika wyrzucimy opakowanie po przyprawach, jest uzależnione przede wszystkim od tego, z jakiego materiału wykonany został dany produkt.
Jak wiadomo, producenci przypraw i ziół oferują swoje wyroby w różnych formach, począwszy od klasycznych torebek foliowych i papierowych, poprzez szklane słoiczki, aż po metalowe puszki. Oto jak poradzić sobie więc z tym tematem:
- papierowe torebki – torebki po przyprawach, które w całości są wykonane z papieru, należy umieścić w pojemniku na papier. Jeżeli jednak od wewnętrznej strony są one wyścielone folią, wówczas opakowanie po przyprawie musi trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane;
- torebki foliowe – nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku przypraw zapakowanych w torebki z tworzywa sztucznego. Takie opakowania powinny być umieszczone w kontenerze na metale i tworzywa sztuczne;
- słoiczki – tu również odpowiedź nie jest prosta. Puste, szklane słoiczki (bez nakrętki) można śmiało wrzucić do pojemnika na szkło, natomiast wieczka metalowe lub plastikowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że jeżeli słoiczek nie jest pusty i znajdują się w nim np. przeterminowane przyprawy, to takie opakowanie należy umieścić w kontenerze na odpady zmieszane;
- metalowe puszki – najrzadziej spotykana opcja, jednak warto o niej wspomnieć, ponieważ tego typu opakowania zawsze powinny trafiać do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Podobnie jak w pozostałych przypadkach ważne jest to, by takie opakowanie było puste – w przeciwnym razie należy je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
Prowadzisz działalność gospodarczą w branży gastronomicznej lub spożywczej i zastanawiasz się, w jaki sposób pozbyć się większych ilości odpadów kuchennych, w tym opakowań po przyprawach? Zapoznaj się z usługami naszej firmy FOREST Gospodarka Odpadami, która od wielu lat wspiera zakłady produkcyjne i przestrzenie gastronomiczne w świadomym i bezpiecznym gospodarowaniu odpadami. Razem możemy wpłynąć na lepszą przyszłość naszej planety!