Gdzie wyrzucić opony i jak wygląda ich utylizacja?

utylizacja opon

Recykling opon to kluczowa kwestia nie tylko dla wielbicieli motoryzacji. Jednak ci, którzy poruszają się na czterech kółkach, muszą szczególnie zadbać o prawidłową utylizację opon. Ile to kosztuje i gdzie wyrzucić opony?

Recykling opon to kluczowa kwestia nie tylko dla wielbicieli motoryzacji. Jednak ci, którzy poruszają się na czterech kółkach, muszą szczególnie zadbać o prawidłową utylizację opon. Ile to kosztuje i gdzie wyrzucić opony?

Utylizacja opon

Opona zbudowana jest z różnych gatunków gumy – kauczuku naturalnego oraz syntetycznego, a także z innych materiałów. Opony można oddawać do utylizacji w odpowiednie miejsca oraz poddawać recyklingowi.

Istnieją łatwe sposoby na to, jak prawidłowo zarządzać niepotrzebnymi już oponami. Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo utylizować opony oraz zobaczmy, co o utylizacji opon mówią przepisy.

Utylizacja opon a przepisy

Zgodnie z art. 122 Ustawy o odpadach, zużyte opony samochodowe nie mogą trafiać na składowiska odpadów. Według przepisów zawartych w ustawie, w składzie śmieci mogą znaleźć się tylko te opony, których rozmiar nie przekracza 1400 mm oraz opony rowerowe. Zgodnie z inną ustawą z 2002 roku, zużyte opony trzeba poddać recyklingowi.

Gdzie wyrzucić opony?

Opony to odpady szczególnej troski. Co to znaczy? Rozkładająca się opona zawiera oleje i żywice, stal i sadzę, które trzeba potraktować w szczególny sposób. Po pierwsze, zużyte opony można zanieść do punktu PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Lista takich punktów znajduje się w każdej gminie. Oprócz opon takie punkty przyjmują także inne części samochodowe: felgi, koła, czy rowerowe dętki.

Gdzie indziej można jeszcze oddać zużyte opony?

Jeżeli odwiedzasz wulkanizatora, zapytaj o możliwość pozostawienia tam opon. Podczas wymiany na nowe warto dowiedzieć się, czy zakład przyjmie zużyte opony za darmo lub za drobną opłatą. Warto dopytać o to, czy opony zostaną prawidłowo zutylizowane. Wulkanizator nie ma obowiązku przyjmowania naszych opon, ma prawo nam odmówić.

Wywozem opon, których nie możemy sami zabezpieczyć lub zawieźć do danego punktu, może zająć się wyspecjalizowana jednostka odbierająca odpady. Certyfikat firmy potwierdza jej rzetelność i bezpieczeństwo – wówczas nie musimy obawiać się, że nasze zużyte opony trafią do lasu, a dostaną drugie życie.

Recykling opon

Opony, jak wiele innych odpadów podlegają recyklingowi, co oznacza, że surowce w nich zawarte mogą zostać ponownie użyte. Pył i granulat, który powstaje ze zmielonych opon, może zostać wykorzystany w rozmaitych gałęziach przemysłu. Co więcej, guma w dobrym stanie może przysłużyć się nam po raz kolejny – być może powstanie z niej nowa opona. Recykling to także oszczędność surowców i energii, dzięki takiemu zabiegowi skraca się także czas pracy potrzebny na produkcję “od zera”.

Ile kosztuje utylizacja opon?

Oddając zużyte opony do PSZOK nie zostaną naliczone żadne opłaty. W takich punktach odpady przyjmowane są nieodpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie opon w miejscu niedozwolonym, np. przed blokiem, lub – co gorsza – wyrzucenie ich, grozi karą w wysokości co najmniej 500 zł. Zarządca budynku wywozi pozostawione pod obiektem lub śmietnikiem opony na własny koszt.

Odpady – tykająca bomba

Większość z nas z pewnością zetknęła się ze zjawiskiem, jakim są porzucone w lesie opony. Ten karalny proceder niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia ludzi i całego środowiska.

Czy wiesz, że składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla całej fauny, flory i nas wszystkich? Wysypiska śmieci stanowią wielkie niebezpieczeństwo ze względu na kilka cech:

  • składowisko opon może łatwo ulec zapaleniu, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich w otoczeniu oraz przyczynę uwalniania się toksyn do atmosfery,
  • opony stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt, ponieważ mogą np. zawisnąć na szyi zwierzęcia, które nie będzie mogło się samodzielnie wyzwolić,
  • rozkładające się w przyrodzie opony uwalniają do gleby mikroplastiki, które mają negatywne właściwości dla naszego zdrowia,
  • źle zagospodarowane odpady z opon wyglądają nieestetycznie i po prostu niszczą krajobraz wokół nas.