Jak wynika z badania „Pakujemy się w kłopoty?” przeprowadzonego przez Interzero Polska, zaledwie połowa ankietowanych deklaruje regularne sortowanie odpadów na wszystkie 5 frakcji. Pozostałe osoby wciąż mają problem z segregacją śmieci i wrzucaniem ich do odpowiednich kontenerów. Co ciekawe, jedynie 29% badanych wie, w jakim pojemniku powinien znaleźć się paragon fiskalny – jeden z najbardziej dyskusyjnych odpadów. A czy Ty wiesz, jak prawidłowo zająć się segregacją pozakupowych papierków?
Paragon fiskalny – niby kawałek papieru, ale nie do końca
Paragony sklepowe, ale też wszelkiego rodzaju potwierdzenia zapłaty oraz wydruki z bankomatu, to odpady, które od wielu lat budzą sporo kontrowersji wśród osób, które dbają o prawidłową segregację śmieci. Teoretycznie wyglądają jak kawałek zwykłego papieru, który z łatwością przedziera się i gniecie, ale kryje się tu pewien haczyk. Otóż w większości przypadków dowody zakupu drukowane na rolce są wykonane ze specjalnego papieru termicznego, który wzbogacony jest o domieszkę substancji chemicznych. To sprawia, że paragony i wydruki nie mogą być uznawane za zwykły papier.
Z czym to się wiąże? Z punktu widzenia ekologii istotną kwestią jest fakt, że paragony drukowane na papierze termicznym nie nadają się do recyklingu. W punktach przetwarzania makulatury nie ma bowiem możliwości wykorzystania tego surowca ponownie i przetworzenia go na inny wyrób z papieru. A to oznacza, że takie paragony nigdy nie powinny być wyrzucane do pojemnika na papier.
Gdzie wyrzucić paragon? To zależy…
Wiemy już, gdzie nie należy wyrzucać paragonów. Wciąż jednak pozostaje pytanie, jakie miejsce jest do tego najlepsze. Otóż właściwym miejscem przeznaczenia paragonów sklepowych są zwykle zbiorniki na śmieci zmieszane, czyli te same, do których umieszczamy m.in. olej po smażeniu, niedopałki papierosów, zawartość worków do odkurzaczy, zużyte pieluchy oraz odchody zwierząt.
Niestety, sprawa segregacji paragonów i innych kwitków nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W ostatnim czasie widzimy bowiem, że coraz więcej sklepów drukuje paragony na specjalnym, niebieskim papierze z certyfikatem FSC, który stanowi bardziej ekologiczną wersję klasycznego papieru termicznego. Jak poradzić sobie z utylizacją takiego odpadu?
Gdzie wyrzucić niebieski paragon?
Niebieskie paragony to wyroby wykonane z innowacyjnego papieru, który pochodzi ze zrównoważonych upraw. Taki papier przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, a przy tym jest znacznie bardziej trwały w porównaniu do zwykłego paragonu. Materiał ten jest odporny na kontakt ze światłem, wodą i olejem, w związku z czym można go przechowywać przez dłuższy czas bez obaw o utratę koloru.
Ważną kwestią w przypadku paragonów w kolorze niebieskim jest to, że nadają się one do recyklingu, w związku z czym można je wyrzucać do pojemnika na papier. Okazuje się, że papier z certyfikatem FSC jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i może mieć kontakt z żywnością, dlatego też może być traktowany jako zwykła makulatura. Należy jednak pamiętać, że sytuacja ta dotyczy wyłącznie suchego i nie zabrudzonego papieru, który może być wykorzystywany do ponownego przetworzenia.
Jak mądrze przechowywać paragony?
Prawidłowa utylizacja paragonów jest niezwykle ważna w kontekście ekologii. Pamiętajmy jednak, że istnieje też wiele sposobów na to, by nie zaśmiecać domu niepotrzebnymi świstkami, które z czasem mogą zwyczajnie wyblaknąć. Zamiast składować plik papierków, można skserować paragony lub zrobić im zdjęcia i przechowywać je w chmurze bądź na dysku komputera. Co ciekawe, płacąc za zakupy kartą, paragon nie jest nam do niczego potrzebny – potwierdzeniem zakupu jest wówczas płatność z wyciągu bankowego lub zapis transakcji na karcie lojalnościowej.
Utylizacja paragonów w domu i firmie zawsze powinna wiązać się z wrzuceniem ich do odpowiedniego pojemnika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się większej ilości tego typu odpadów? Wówczas warto skorzystać ze wsparcia firmy zajmującej się odbiorem folii i makulatury, jak również niszczeniem dokumentów. W Forest Odpady od wielu lat wspieramy naszych klientów w tym zakresie i oferujemy im usługi związane z efektywną gospodarką odpadami, by zadbać w ten sposób o przyszłość naszej planety.