Gdzie wyrzucić patelnię?

Patelnia jest jednym z tych elementów wyposażenia kuchni, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. W końcu to po nią sięgamy najczęściej, gdy przygotowujemy przeróżne dania z mięsa oraz warzyw. Niestety, podobnie jak w przypadku każdego sprzętu kuchennego, patelnia też z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany na nową. Co jednak zrobić ze starą patelnią, która przestała nam już służyć? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Patelnia jest jednym z tych elementów wyposażenia kuchni, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. W końcu to po nią sięgamy najczęściej, gdy przygotowujemy przeróżne dania z mięsa oraz warzyw. Niestety, podobnie jak w przypadku każdego sprzętu kuchennego, patelnia też z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany na nową. Co jednak zrobić ze starą patelnią, która przestała nam już służyć? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Gdzie wyrzucić starą patelnię, czyli jak zadbać o ekologiczną przyszłość naszej planety?

Prawidłowe gospodarowanie odpadami to dziś już nie tyle kwestia samej ambicji i zorientowania na ekologię, ile raczej pewien obowiązek spoczywający na każdym z nas. Nieodpowiednie postępowanie z odpadami, w tym m.in. z niepotrzebnym, starym sprzętem, jest bowiem nie tylko nieekologiczne, ale także uniemożliwia ponowne jego wykorzystanie lub recykling. Jeżeli natomiast zadbamy o odpowiednią utylizację odpadów, zyskamy prosty sposób na to, by mieć realny wpływ na ochronę środowiska.

Jak to wygląda na przykładzie zużytej patelni i gdzie powinniśmy ją wyrzucać? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju została wykonana. Już teraz możemy natomiast wyraźnie podkreślić, gdzie NIE NALEŻY wyrzucać starej patelni. Taki przedmiot z pewnością nie powinien trafić do zwykłego kosza na śmieci. Odpady wielkogabarytowe, do których zalicza się m.in. patelnie, powinny trafiać wyłącznie do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów lub na wysypiska odpadów komunalnych. W dużych miastach (np. w Warszawie) istnieje również możliwość wyrzucenia starej patelni do specjalnego punktu zajmującego się odbiorem zużytych przedmiotów kuchennych.

Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Uwaga przed toksycznymi substancjami

Patelnie teflonowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród Polaków, co wynika przede wszystkim z ich wysokich właściwości nieprzywierających. Musimy jednak pamiętać, że komfort podczas smażenia nie idzie w tym przypadku w parze z ochroną środowiska. Nieprzywierająca warstwa teflonu (z fluoropolimeru), którą pokryte są patelnie stalowe lub aluminiowe, może bowiem okazać się szkodliwa dla środowiska. Poddanie teflonu wysokim temperaturom może doprowadzić do uwalniania toksyn, których emisja jest szkodliwa dla człowieka.

Z tego powodu należy pamiętać o tym, by zużyte patelnie teflonowe umieszczać w specjalistycznych punktach zbierających odpady niebezpieczne lub w punktach selektywnej zbiórki odpadów. Dzięki takim działaniom możemy zadbać zarówno o środowisko, jak i o własne zdrowie.

Gdzie wyrzucić patelnie aluminiowe?

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku patelni aluminiowych, które są lekkie, trwałe i równo się nagrzewają. Ze względu na fakt, że są one w całości wykonane w metalu, powinny trafiać do żółtego pojemnika na odpady metalowe. Wyjątek stanowią tu patelnie pokryte powłoką teflonową, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, należy oddać do specjalistycznego punktu.

Gdzie wyrzucić patelnię ceramiczną? To zależy…

I na koniec patelnie ceramiczne, które również szybko się nagrzewają, są łatwe w utrzymaniu czystości i posiadają nieprzywierającą powłokę. Warto jednak podkreślić, że pomimo swej nazwy nie są one w całości wykonane z ceramiki. Zazwyczaj takie sprzęty posiadają korpus wykonany z innego materiału – stali, aluminium lub żeliwa.

W związku z tym chociaż sama ceramika trafia do kosza na odpady zmieszane, to patelnia wykonana z kilku różnych materiałów nie powinna być wyrzucana w to samo miejsce. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Możemy spróbować rozdzielić poszczególne elementy patelni (jeżeli jej budowa na to pozwala) i wówczas elementy metalowe wyrzucić do pojemnika na metale. Jeżeli taki zabieg jest niemożliwy do przeprowadzenia, wtedy patelnię należy w całości wyrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Forest Odpady – dzięki nam zapomnisz o problemach z odpadami

Jeżeli jesteś właścicielem lokalu gastronomicznego i regularnie pozbywasz się zużytych patelni, jednak nie masz pewności, czy utylizujesz je we właściwy sposób – dobrze trafiłeś! Nasze przedsiębiorstwo Forest od wielu lat wspiera klientów ze Śląska i okolic w prawidłowym gospodarowaniu odpadami spożywczymi, przemysłowymi i medycznymi. Skorzystaj z naszych usług i zacznijmy wspólnie dbać o przyszłość naszej planety!