Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się stanąć przed kubłami na śmieci z grymasem konsternacji i niepewności co do prawidłowej segregacji śmieci – wiedz, że nie jesteś sam. Nośniki danych, takie jak płyty kompaktowe, z całą pewnością należą do grupy przedmiotów, przed wyrzuceniem których wielu osobom zadrży ręka. Dylemat „gdzie wyrzucić płyty CD” może w dodatku komplikować jeszcze inny czynnik – wrażliwe dane.Na początku była… ABBA. Płyty CD – moment chwały
Nośniki danych w postaci dysków optycznych, czyli płyt kompaktowych, określanych powszechnie jako płyty CD (z ang. Compact Disc) wprowadziły niemałą rewolucję w dziejach zapisu danych. Jednak tempo rozwoju technologicznego przesądziło o tym, że złote czasy “krążków” są już właściwie za nami.
Choć początkowo żywotność i pojemność dysków optycznych imponowała, dziś, po ponad czterdziestu latach od premiery cyfrowej płyty audio (a pierwszym, wydanym na płycie CD albumem muzycznym był krążek ABBY), dysponujemy wieloma innymi, trwalszymi i niezawodnymi możliwościami zapisu, przechowywania i przekazywania danych. Stąd też, co jakiś czas, w niemal każdym domu pojawia się pytanie o to, gdzie należy wyrzucać płyty kompaktowe. Odpowiedzi jest w zasadzie kilka.
Kiedy płyta CD trafia do kosza. Wielowarstwowe problemy?
Każda płyta kompaktowa, niezależnie od jej rodzaju (CD, CD-RW, itp.) składa się z kilku warstw – poliwęglanowej, aluminiowej (lub złotej) warstwy odbijającej, warstwy barwnika (który topi się w czasie zapisu danych) oraz z lakierowej warstwy ochronnej.
Gdy zdecydujemy się wyrzucić płytę CD, sam fakt jej wielowarstwowej konstrukcji może budzić wątpliwości co do wyboru odpowiedniego kubła. Sprawa komplikuje się znacząco, gdy na płycie zapisane są dane osobowe lub inne informacje, które pod żadnym pozorem nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Co wtedy? Gdzie wyrzucić taką płytę?
Gwarancja nieodwracalnego niszczenia dokumentów
Jeśli zbiór wyrzucanych płyt CD pochodzi z biura jakiejkolwiek firmy, nie można po prostu wyrzucić go do kosza. Nie pozwala na to nie tyle ekologia, ile wytyczne RODO. W takiej sytuacji warto zwrócić się do specjalistów zajmujących się gospodarką odpadami, takich jak firma FOREST.
Potwierdzeniem spełnienia wszelkich norm z zakresu zniszczenia dokumentów może być choćby certyfikat potwierdzający utylizację, czy rejestracja wideo całego procesu. Niektóre firmy umożliwiają też osobisty nadzór przedstawiciela firmy zlecającej niszczenie dokumentów.
Wiele odpowiedzi na jedno pytanie: gdzie wyrzucić płyty CD, DVD i inne tego typu nośniki danych?
Płyty CD zawierające ważne, wrażliwe informacje wymagają odpowiedniej procedury niszczenia. Dlatego oddanie ich do firmy zajmującej się tym profesjonalnie, jest co najmniej wskazane (a czasem konieczne). Jednak nie każda płyta CD takie dane zawiera. Co z albumami muzycznymi, filmami, zdjęciami, które już dawno zostały przeniesione na inny dysk? Gdzie wyrzucać płyty CD, które zalegają w tak wielu domach? Możliwości jest kilka. Poniżej pokrótce je przedstawiamy.
- Zwykle pierwszą myślą wielu osób jest żółty pojemnik (na metale i tworzywa sztuczne). Jest to jak najbardziej dopuszczalna opcja. Z dbałości o środowisko nie należy natomiast wyrzucać płyt CD do odpadów zmieszanych! Uniemożliwiłoby to recycling i skazało surowce na utylizację.
Zużyte, zniszczone płyty możemy też zanieść do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – wtedy z całą pewnością zostaną odpowiednio przetworzone i posłużą np. jako dodatek do biopaliw.
- Kolejną opcję stanowią specjalne punkty na elektrośmieci w hipermarketach i innych sklepach, mających w ofercie płyty CD. To spore ułatwienie – sklepów jest zwykle więcej niż punktów zbierania odpadów (PSZOK), szczególnie w miastach.
- Zanim wyrzucisz płytę CD, pobudź kreatywność i wyjdź na wyższy poziom rękodzieła. Podkładki pod kubki, dekoracje ścienne, a nawet ozdoby biżuteryjne (choćby do torebek) – to tylko kilka spośród wielu możliwości.
Jak widać, w przypadku pozbywania się starych, zużytych płyt CD, możliwości jest wiele. Nośniki z wrażliwymi informacjami to zlecenie dla specjalistów. Innego typu dane nie wymagają ingerencji profesjonalistów, a krążki z ich zapisem mogą stanowić wyzwanie dla osób z artystycznym zacięciem. Płyty CD można też zanieść do PSZOK-u, punktu w markecie elektronicznym lub w ostateczności wyrzucić do kubła na plastik (metale i tworzywa sztuczne).
Pamiętaj! Dbając o środowisko, dbamy o siebie samych. Segregacja odpadów to nie tylko obowiązek, ale i jeden ze sposobów na okazanie sobie i światu należytej i odpowiedzialnej miłości.