Gdzie wyrzucić porcelanę?

Wiosna to czas, który sprzyja domowym porządkom i organizacji przestrzeni wokół nas. Nic więc dziwnego, że to właśnie wtedy zwykle planujemy wyrzucanie niepotrzebnych i zniszczonych przedmiotów, których czas użyteczności dobiegł końca. Doskonałym tego przykładem jest potłuczona ceramika i szkło, które od dawna zalega nam w kuchni. Pytanie jednak, gdzie wyrzucić ceramikę i szkło, aby robić to zgodnie z obowiązującymi standardami?

Wiosna to czas, który sprzyja domowym porządkom i organizacji przestrzeni wokół nas. Nic więc dziwnego, że to właśnie wtedy zwykle planujemy wyrzucanie niepotrzebnych i zniszczonych przedmiotów, których czas użyteczności dobiegł końca. Doskonałym tego przykładem jest potłuczona ceramika i szkło, które od dawna zalega nam w kuchni. Pytanie jednak, gdzie wyrzucić ceramikę i szkło, aby robić to zgodnie z obowiązującymi standardami?

Porządki w kuchni – prawidłowa segregacja odpadów w kilku krokach

Segregacja jest jednym z tych elementów domowych porządków, o którym często zapominamy. W rezultacie sprzątanie kończy się na tym, że do jednego worka pakujemy wszystkie niepotrzebne przedmioty, których nie planujemy już używać. Czy tak to powinno wyglądać? Oczywiście, że nie! Część produktów faktycznie trafi do jednego kosza, jednak warto wiedzieć, jak powinno to wyglądać w praktyce.

Resztki jedzenia trafiają do worków na bioodpady. Ważne jest jednak, aby pożywienie wyrzucane było bez opakowań, które zawsze powinniśmy umieszczać w workach na papier lub plastik i tworzywa sztuczne. Pewne trudności może przysporzyć nam wyrzucanie produktów spożywczych, które nie zostały wykorzystane, jednak z uwagi na zepsucie lub przeterminowanie musimy się ich pozbyć.

Aby tego uniknąć, warto co jakiś czas robić przegląd domowej spiżarni i w miarę możliwości spożytkować określone produkty lub oddać je, np. do lokalnej jadłodzielni, gdzie skorzystają z nich osoby potrzebujące. W jaki sposób segregować natomiast popękaną ceramikę, szkło lub naczynia żaroodporne? Tu sprawa nie jest taka prosta.

Porcelana – gdzie wyrzucać?

Często zdarza się tak, że w naszej kuchni zalegają zniszczone filiżanki talerzyki lub porozbijane figurki porcelanowe. W pierwszym odruchu prawdopodobnie będziemy chcieli wyrzucić je do tego samego pojemnika, w którym umieszczamy szkło. Warto jednak podkreślić, że ceramika, w tym m.in. porcelana, nie ma nic wspólnego ze szkłem. Porcelany nie jesteśmy w stanie ponownie przetworzyć, co oznacza, że wrzucanie jej do pojemnika ze szkłem może znacząco utrudnić dalszy proces recyklingu tych materiałów.

Ceramikę, w tym porcelanowe, potłuczone elementy, zawsze powinniśmy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Może ona zatem wylądować w jednym worku z lakierowanym papierem, folią zabrudzoną po przygotowaniu posiłków, zatłuszczonym papierem do pieczenia lub artykułami higienicznymi, np. pieluszkami jednorazowymi. Ważne jest jednak, aby stłuczona porcelana była odpowiednio zabezpieczona i umieszczana w wytrzymałych workach na śmieci.

Osoby, które nie chcą pozbywać się ceramiki, np. z uwagi na jej wartość sentymentalną, mogą spróbować wykorzystać ją do celów ozdobnych, chociażby do stworzenia oryginalnej mozaiki, która stanie się pięknym dodatkiem dekoracyjnym we wnętrzu.

Gdzie wyrzucić porcelanę, a gdzie szkło i naczynia żaroodporne?

Elementy wykonane ze szkła żaroodpornego nie są przedmiotami, które zbyt często wyrzucamy. W wielu przypadkach pozostają z nami na długie lata, zapewniając trwałość i wytrzymałość. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że szkło mocno przypali się podczas pieczenia lub ukruszy wskutek uderzenia, warto wiedzieć, gdzie należy je wyrzucić.

Tutaj również czeka nas niespodzianka, ponieważ uszkodzone elementy ze szkła żaroodpornego, jak również stare szklanki lub kieliszki nie mogą być wrzucane do pojemnika na szkło. Takie elementy, podobnie jak porcelana, nie nadają się do recyklingu, w związku z tym powinniśmy je wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Podczas wiosennych porządków warto więc przygotować jeden większy worek na tego typu odpady, zwracając uwagę na to, aby był on odporny na uszkodzenia.

Na koniec przypominamy, że w przypadku większej ilości uszkodzonej ceramiki, w tym m.in. pokruszonej porcelany, ważne jest wdrażanie kompleksowych rozwiązań. Wszystkie firmy i zakłady produkcyjne, które zajmują się wytwarzaniem porcelany, zachęcamy do skorzystania z naszych usług w FOREST Gospodarka Odpadami związanych ze zbieraniem odpadów, a następnie transportowaniem ich do dalszego zagospodarowania.