Do problematycznych odpadów z całą pewnością należą pozostałości po remontach czy nawet korektach wystroju wnętrz, takich jak malowanie. Czy wiesz, gdzie wyrzucić puszki po farbie, a gdzie folię malarską lub nawet wodę, w której umyłeś pędzel (w trosce o środowisko naturalne nie powinniśmy po prostu jej wylewać!)? Co zrobić z resztkami farby i czy przepisy uwzględniają wyjątki? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł!
Puszki po farbach — jaki to odpad?
Zastanawiając się nad tym, gdzie wyrzucić puszki po farbie, należy kierować się specyfiką ich zawartości. Powłoki ochronne, takie jak farby do malowania ścian w większości są toksyczne dla środowiska. Tego typu substancje należą więc do grupy odpadów niebezpiecznych! Jeśli w puszcze znajduje się resztka farby, klasyfikacja odpadu jest jednoznaczna. Jedynie zeschniętą, połamaną na kawałki farbę lateksową możesz wyrzucić do kosza na śmieci zmieszane.
W Dzienniku Ustaw, a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów niebezpiecznych, możemy odnaleźć zapis o odpadach z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania powłok ochronnych (farb, lakierów, emalii ceramicznych […]), który traktuje puszki po farbach (kod odpadu znajdziesz tutaj) na równi z samymi farbami. Powinniśmy więc postępować z nimi tak jak w przypadku innych odpadów niebezpiecznych i absolutnie nie wyrzucać ich do przydomowego kubła na śmieci.
Jednak możliwość różnych interpretacji fragmentów ustaw, jak również rozporządzenia poszczególnych gmin, jeszcze bardziej komplikuje tę tylko z pozoru prostą sprawę.
Nie puszczaj farby! Czyli gdzie wyrzucić puszki po farbie
W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić puszki po farbie jest jedna. Tego typu odpad powinien trafić do PSZOKu — Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nawet jeśli puszki po farbie są już puste — nie należy ich wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci!
Każdą puszkę po farbie możesz natomiast wypełnić wodą, w której myłeś pędzle. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wyrzucasz puszki bez żadnej zawartości — powinny być one szczelnie zamknięte!
Nim wyrzucisz resztki farby, pomyśl o tym, co możesz z nimi zrobić. Zapytaj znajomych, czy nie potrzebują farby w danym kolorze, wrzuć ogłoszenie do internetu lub przechowaj farbę na później — traktuj wyrzucenie puszki z farbą jako ostateczność. Nie dość, że przysłużysz się środowisku, to może i pomożesz sąsiadowi!
Utylizacja puszek po farbach — co jeśli PSZOK odmówi przyjęcia odpadu?
Zasadniczo zadaniem lokalnych PSZOKów jest utylizacja puszek po farbach oraz innych odpadów lakierniczych i budowlanych. Może się jednak zdarzyć, że lokalny PSZOK odmówi przyjęcia tego typu odpadów — wynika to choćby z regulaminów konkretnego oddziału. Nim więc zabierzesz puszki do PSZOKu, zadzwoń do docelowej jednostki i upewnij się, czy oddział przyjmuje puszki po farbie — zarówno te puste, jak i te z resztkami chemikaliów.
Co zrobić w sytuacji, gdy lokalny PSZOK nie przyjmie puszek po farbie? Wtedy z pomocą przychodzą specjalistyczne firmy, takie jak Forest Odpady, dzięki którym szybko pozbędziesz się problematycznych śmieci!
Nie tylko puszki po farbie — segregacja śmieci po remoncie
Po przeprowadzeniu remontu lub korekty wystroju wnętrz, pytanie o to, gdzie wyrzucić puszki po farbie prawdopodobnie nie będzie jedynym dylematem z obszaru segregacji śmieci, jaki napotkasz. Dlatego przedstawiamy Ci krótką, praktyczną ściągę, dzięki której będziesz wiedział, gdzie i co należy wyrzucić!
PSZOK lub powołana do odbioru i utylizacji odpadów firma:
- puste puszki po farbie;
- puszki z resztkami niewykorzystanej farby;
- puszki z wodą, w której umyłeś pędzle;
- zużyte pędzle i inne nienadające się już do użytku narzędzia malarskie.
Pojemnik na śmieci zmieszane:
- folia malarska;
- papier, gazety i tektury, przy pomocy których zabezpieczałeś przestrzeń przed zabrudzeniem;
- zużyte taśmy malarskie.
Segregacja śmieci — puszki po farbie i inne pozostałości po malowaniu nie muszą sprawiać problemu. Zapamiętaj powyższy schemat lub zaufaj specjalistom. Firma Forest szybko i sprawnie zdejmie z Twoich barków ciężar prawidłowej segregacji śmieci — również tych najbardziej problematycznych!