Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk, średnio co trzeci dorosły Polak pali codziennie papierosy. Niestety, odsetek ten, zamiast zmniejszać się, stale rośnie. Z tym niepokojącym trendem wiąże się także korzystanie z zapalniczek, które stanowią dziś nieodłączny atrybut każdego palacza. Kwestią, która budzi jednak sporo wątpliwości, jest to, gdzie wyrzucić zapalniczki i co zrobić ze starym pojemnikiem po gazie do zapalniczek. Spróbujmy dziś odpowiedzieć na te pytania!
Segregacja śmieci a zapalniczki – czy można je wyrzucać do pojemnika na odpady?
Zanim przejdziemy do konkretów, czyli ustalenia, gdzie wyrzucić zapalniczki, warto ustalić, jaki rodzaj zapalniczki mamy na myśli. Otóż w sprzedaży znajdziemy zarówno zapalniczki jednorazowe, jak i te wielokrotnego użytku. Te pierwsze są zwykle najtańsze i produkowane są z tworzyw sztucznych oraz elementów metalowych. W sytuacji, gdy taka zapalniczka się zużyje, po prostu wymieniamy ją na nową, a starą wyrzucamy do kosza do segregacji odpadów (o ile jest pusta), rozkładając ją przy tym na pojedyncze elementy.
Części plastikowe umieszczamy wówczas w koszu na tworzywa sztuczne, a metalowe w koszu na odpady zmieszane (ponieważ zazwyczaj metal jest łączony z kamieniem). Jeżeli nie mamy możliwości rozłożenia zapalniczki na mniejsze elementy, wtedy wyrzucamy ją w całości do pojemnika na odpady zmieszane.
Nieco inaczej wygląda to wtedy, gdy mamy do czynienia z zapalniczką wielorazowego użytku, która wykonana jest z lepszej jakości materiałów i zapewnia znacznie dłuższą żywotność. Taką zapalniczkę można z łatwością napełnić ponownie gazem, by móc nadal z niej korzystać. Niestety, wciąż pozostaje tu problem odpowiedniej segregacji śmieci – zapalniczki oraz pojemnika po gazie do zapalniczek.
Gdzie wyrzucić zapalniczkę wielorazowego użytku?
To, w jaki sposób należy postępować ze zużytą zapalniczką i jak powinien wyglądać proces jej utylizacji, jest uzależnione przede wszystkim od tego, czy jest ona pusta, czy też wypełniona gazem. Chociaż na pozór mamy do czynienia z tym samym przedmiotem, to gospodarowanie nim wygląda zupełnie inaczej. Oto, co należy wiedzieć:
- pusta zapalniczka – jak już wspomnieliśmy wcześniej, jednorazową zapalniczkę możemy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (jeżeli nie można jej rozłożyć na mniejsze części) lub umieścić poszczególne elementy w odpowiednich pojemnikach. Jeżeli chodzi o zapalniczki wielorazowe, to te powinny być poddawane utylizacji w momencie, gdy dojdzie do ich zniszczenia lub trwałego uszkodzenia. Sam proces segregacji śmieci wygląda jednak podobnie jak w przypadku zapalniczki jednorazowej;
- zapalniczka z gazem – taka zapalniczka stanowi odpad niebezpieczny, co oznacza, że nie można jej od razu umieścić w koszu na odpady zmieszane. Wynika to z tego, że istnieje ryzyko wybuchu podczas jej zgniatania w śmieciarce lub wysypisku, a także z tego, że ma ona niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Sposób postępowania z taką zapalniczką może przebiegać na dwa sposoby: zużywamy gaz i pustą zapalniczkę wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika lub przekazujemy zapalniczkę do PSZOK-u, gdzie oznaczona będzie jako odpad niebezpieczny.
Gdzie wyrzucić pojemnik po gazie do zapalniczek?
I na koniec pozostaje jeszcze kwestia do omówienia, czyli utylizacja pustych puszek po kartuszu gazowym. Ważne jest, by taki pojemnik był pusty, tak, by nie powodował zagrożenia zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Puste opakowanie można wyrzucić wraz z pozostałymi odpadami do pojemnika na odpady zmieszane lub oddać je jako metal do punktu recyklingu w okolicy.
Co ważne, jeżeli nie mamy pewności, czy pojemnik jest w całości opróżniony, należy traktować go jako odpad niebezpieczny, który powinien być oddawany w oryginalnym opakowaniu do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Raz w miesiącu można tam przewieźć przedmioty trudne w segregacji odpadów, takie jak np. puszki po farbie lub pozostałości po remoncie.
Utylizacja pojedynczych zapalniczek lub pojemników po gazie do zapalniczek nie powinna już od tej pory stanowić większego problemu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy np. Twoja firma generuje większą ilość tego typu odpadów? Wówczas warto skorzystać ze wsparcia firm specjalizujących się w gospodarowaniu różnego rodzaju odpadami, w tym m.in. firmy Forest, która świadczy swoje usługi na Śląsku. To świetny sposób na to, by nie tylko zadbać o środowisko, ale także zaoszczędzić czas przeznaczony na samodzielną utylizację odpadów.