Gdzie wyrzucić żarówki? Utylizacja żarówek

gdzie wyrzucić żarówki

Zużytą żarówkę można zaliczyć do elektrośmieci. Są to odpady wymagające oddzielania ich od innych typów śmieci. Segregację odpadów w swoim gospodarstwie wykonuje na co dzień praktycznie każdy. W biurach i na większych, publicznych przestrzeniach często można znaleźć pojemniki na zużyte baterie, które mają zostać poddane recyklingowi. A co z żarówkami LED, gdzie wyrzucić żarówki energooszczędne i dlaczego to takie ważne dla środowiska?

Zużytą żarówkę można zaliczyć do elektrośmieci. Są to odpady wymagające oddzielania ich od innych typów śmieci. Segregację odpadów w swoim gospodarstwie wykonuje na co dzień praktycznie każdy. W biurach i na większych, publicznych przestrzeniach często można znaleźć pojemniki na zużyte baterie, które mają zostać poddane recyklingowi. A co z żarówkami LED, gdzie wyrzucić żarówki energooszczędne i dlaczego to takie ważne dla środowiska?

Gdzie wyrzucać żarówki?

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić ze swoją starą lampą czy światełkami ozdabiającymi Twój dom, lub jeżeli nie masz pomysłu na ich zagospodarowanie, to uspokajamy. Istnieją proste i pewne sposoby na utylizację żarówek. To ważna kwestia, która nie wymaga zbyt dużego nakładu czasu i poświęcenia, a bardzo pozytywnie wpływa na czystość środowiska.

Żarówka, czyli historia źródła sztucznego światła

Wynalezienie żarówki przypisuje się Thomasowi Edisonowi. Naukowiec, choć pierwszy wpadł na pomysł, jak uczynić z niej źródło światła nie opatentował wynalazku, a zrobił to w drugiej połowie XIX wieku Joseph Wilson Swan. Z kolei żarówka wolframowa została stworzona w 1913 roku, a jej twórcą był Irving Langmuir.

Żarówka służy nam wielu lat, a jej wybór zależy od wielu czynników. Tradycyjna, halogenowa energooszczędna, świetlówka, lampka LED. Tradycyjne formy oświetlenia nie są już tak modne i ekologiczne, jak nowoczesne, niezużywające znacznych ilości energii LEDY.

Ile używamy żarówek?

Chociaż szacuje się, że zużywana przez nas roczna liczba żarówek na osobę nie przekracza kilkunastu sztuk (około 12, a czasem nawet mniej) to utylizacja i zagospodarowanie tymi śmieciami jest jedną z priorytetowych czynności, którą powinniśmy co dzień praktykować. Segregacja naszych żarówek jest ważna i tak samo jest istotne, co stanie się z naszymi elektrośmieciami po oddaniu ich w ręce firmy gospodarującej odpadami.

Recykling żarówek, czyli właściwie postępowanie z odpadami

Żarówek nie wyrzuca się do zwyczajnego pojemnika obok domu (na przykład tego na zmieszane odpady), bowiem ze zużytych żarówek można stworzyć nowe produkty i to aż w 90% przypadków. Recykling zużytego oświetlenia to dobre rozwiązanie dla nas i naszej planety.

Gdzie wyrzucać świetlówki?

Powoli rozwija się w naszym kraju idea dbania o środowisko i coraz bardziej widoczne jest angażowanie się w segregację odpadów. Organizacje takie jak na przykład ElektroEko edukują, jak postępować z odpadami. Programy edukacyjne, między innymi kampania „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” mają na celu zwiększać świadomość nas wszystkich, jak postępować ze zużytym oświetleniem. Proces użytkowania żarówki zaczyna się wcześniej, niż na etapie zakupu. Po tym czasie to my jesteśmy odpowiedzialni za żarówkę LED czy inną formę oświetlenia.

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać zużyte żarówki? Można oddać je na przykład do specjalnie dedykowanych punktów przeznaczonych na elektrośmieci. Istnieje również możliwość oddania żarówek do sklepu z elektroniką, czy za pośrednictwem stron internetowych serwisów zajmujących się ochroną środowiska.

Pamiętaj, że nocna lampka z biurka również jest zaliczana do kategorii oświetlenia. Ważne jest, aby zapoznać się z grafiką umieszczoną na opakowaniu żarówki – jeśli widnieje tam symbol przekreślonego kosza na śmieci, musimy znaleźć inny sposób na utylizację naszej żarówki.

Oddaj żarówkę między innymi do punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Twojej najbliższej okolicy. Każda gmina informuje o takich wydarzeniach. Zawsze warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami, regulującymi kwestie gospodarki odpadami.

Co zyskujemy, segregując żarówki i inne elektrośmieci?

Jeżeli możemy przeznaczyć produkty do ponownego przetworzenia, to znaczy, że przyczyniamy się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Kroki te są pomocne dla nas i dla środowiska, ponieważ ograniczamy zużycie energii czy koszty procesów produkcji nowych towarów.

Europa już od dawna stara się promować programy edukacyjne dotyczące gospodarowania odpadami i elektrośmieciami. Wyspecjalizowane firmy zajmują się tą gałęzią gospodarki, lecz i my sami jako odpowiedzialni obywatele możemy dowiedzieć się, gdzie oddać żarówki i świetlówki.