Gdzie wyrzucić ziemię z doniczki?

Ani się obejrzymy, a wiosna znów zapuka do naszych drzwi. A wraz z nią nastanie ulubionych okres dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, czyli czas na przesadzanie kwiatów i sadzenie nowych roślin w doniczkach. Często jednak zdarza się tak, że po przeprowadzeniu kompleksowej pielęgnacji naszej domowej dżungli pozostajemy z całą masą odpadów w postaci nadmiaru ziemi. Co z nią zrobić i gdzie wyrzucić odpady ogrodnicze?

Ani się obejrzymy, a wiosna znów zapuka do naszych drzwi. A wraz z nią nastanie ulubionych okres dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, czyli czas na przesadzanie kwiatów i sadzenie nowych roślin w doniczkach. Często jednak zdarza się tak, że po przeprowadzeniu kompleksowej pielęgnacji naszej domowej dżungli pozostajemy z całą masą odpadów w postaci nadmiaru ziemi. Co z nią zrobić i gdzie wyrzucić odpady ogrodnicze?

Gdzie wyrzucić ziemię z doniczki i jak ją zaklasyfikować?

Ziemia po kwiatach jest zaliczana do materiałów biodegradowalnych, jednak, wbrew pozorom, nie możemy jej wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Z czego to wynika? Ziemia, którą zwykle wykorzystujemy do przesadzania roślin doniczkowych, jest zanieczyszczona, np. małymi kamyczkami, korą, żwirem oraz substancjami chemicznymi, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i których nie da się skutecznie oddzielić od ziemi. Gdzie w takim razie należy wyrzucić ziemię po kwiatach? Taka ziemia powinna trafiać do pojemnika czarnego, przeznaczonego na odpady zmieszane.

A gdzie wyrzucić ziemię z wykopów? Pamiętajmy, że wiosna to idealny czas nie tylko na przesadzanie roślin, ale też na wszelkie prace w naszych ogrodach. Pracom tym towarzyszą zazwyczaj bardzo duże ilości niepotrzebnej ziemi, której nie możemy wyrzucić do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane. Wówczas warto rozważyć zamówienie w firmie komunalnej specjalnego kontenera na ziemię lub wywiezienie jej do najbliższego PSZOK-u.

I na koniec ziemia, która pozostaje po pracach budowlanych. Co zrobić w takiej sytuacji? Na początek warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania miejskiego i decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli w tych dokumentach nie ma żadnej wzmianki na temat gospodarowania niepotrzebną ziemią, to wtedy możemy usunąć ją w sposób komercyjny, traktując jak klasyczny odpad budowlany.

Gdzie wyrzucić ziemię, a gdzie liście, gałązki oraz korę?

Zdarza się, że nawet po przesadzeniu rośliny w doniczkach gubią kwiaty oraz liście. Mało kto jednak zastanawia się, co z nimi zrobić i wyrzuca je do najbliższego śmietnika. Okazuje się, że w przypadku tego typu odpadów sprawa jest o wiele prostsza niż kwestii ziemi. Zarówno kwiaty, jak i liście, gałązki oraz kora to śmieci, które dzięki zawartym w nim mikroorganizmom rozkładają się szybko i naturalnie. W związku z tym powinniśmy umieszczać je w pojemniku brązowym, przeznaczonym na odpady biodegradowalne.

Pamiętajmy również o tym, że biodegradowalność tego typu odpadów oznacza, że możemy zrobić z nich kompost i wykorzystać następnie np. jako naturalny nawóz do roślin.

Gdzie wyrzucić ziemię po kwiatach, a gdzie uschnięte rośliny?

Uschnięte rośliny, bez względu na to, jakiego są gatunku, to odpad, który również nie powinien przysparzać większych problemów przy segregacji. Otóż takie śmieci, podobnie jak liście i gałązki, należy wyrzucić bez ziemi do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Warto przy tym zaznaczyć, że uschnięte kwiaty jednoroczne również można przeznaczyć na kompost i wykorzystać jako nawóz do roślin.

A co ze starymi doniczkami? Jak je zutylizować?

Problem z pozbyciem się ziemi po kwiatach i samych kwiatów jest już rozwiązany – czas przejść do ostatniego etapu, jakim jest starych doniczek. W tym przypadku kluczową kwestią jest materiał wykonania danej donicy. Te plastikowe powinny wylądować w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne i metal, natomiast doniczki ceramiczne należy umieścić w pojemniku czarnym, przeznaczonym na odpady zmieszane.

Problem utylizacji dużych ilości ziemi często dotyczy przedsiębiorstw budowlanych i zajmujących się pracami ogrodniczymi. W FOREST Gospodarka Odpadami staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom tej grupy odbiorców, oferując im m.in. możliwość wywozu odpadów budowlanych (duże ilości ziemi są traktowane jako odpady budowlane), które następnie przewożone są do odpowiednich miejsc i przetwarzane. W celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.