“Nie mam na to wpływu” – pomyślało kilkaset milionów ludzi w reakcji na kolejne akcje stowarzyszeń ekologicznych. Oszczędzanie wody to jednak strategia konieczna – do 2050 roku niedobory wody pitnej mogą objąć cały glob. Wciąż wielu osobom wydaje się, że oszczędzanie wody powinno dotyczyć tylko wielkich koncernów, a jednostki nie mają realnego wpływu na stan rzeczy. Jednak zmiany często zaczynają się właśnie od jednostek, tym bardziej że w skali świata jest ich już prawie 8 miliardów – potencjał do zmian jest więc spory.
Oszczędzanie wody – zagadnienie ekologiczne, etyczne oraz… ekonomiczne!
Odpowiedzi na pytanie, dlaczego należy oszczędzać wodę jest wiele – każda z nich jest równie ważna i dobra. Polecamy zagłębić się w dane statystyczne i zapoznać z realnymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nieracjonalne zarządzanie zużyciem wody. Tutaj jednak przyjrzymy się zagadnieniu z innej strony. Jednym z najbardziej odczuwalnych powodów, dla których warto zmienić strategię codziennego zużywania wody, jest generowanie oszczędności w domowym budżecie. Jak oszczędzać wodę w domu, by jednocześnie zrobić coś dobrego dla świata i jeszcze mieć z tego korzyści finansowe? Podpowiadamy.
Jak oszczędzać wodę – podstawowe zasady
Nim przejdziemy do omówienia nawyków, które warto w sobie pielęgnować podczas wykonywania codziennych czynności, chcemy zaznaczyć jak ważną rolę odgrywa dbałość o sprawność sprzętów, z których korzystamy. Nieszczelne rury, węże, cieknące krany, rozregulowane złączki i uszkodzone uszczelki mimo najlepszych chęci użytkownika – będą generować jedynie straty. Należy być uważnym, by w porę wyeliminować ewentualne usterki. Dobry stan urządzeń i osprzętu lub inwestycja w ich naprawę bądź wymianę to podstawa. Warto też zainstalować w kranach perlatory.
Jak oszczędzać wodę w kuchni?
Nasz quasi poradnik rozpoczynamy od serca domu. Oto kilka podpowiedzi, jak oszczędzać wodę – przykłady z kuchni:
- korzystaj ze zmywarki – włączaj ją tylko wtedy, gdy całkowicie się zapełni i wybieraj programy oszczędzające wodę,
- gotuj na parze,
- jeśli myjesz naczynia ręcznie, staraj się w tym celu napełniać wodą zlew. Nie dopuszczaj też do sytuacji zasychania brudu – wtedy trudniej go usunąć, a dłuższe mycie to więcej zużytej wody. Wyjątkiem są np. przypalone patelnie, które przed myciem należy odmoczyć (np. przez pół godziny),
- nie myj owoców i warzyw pod bieżącą wodą – użyj miski,
- woda, która pozostanie w misce po umyciu warzyw, może być wykorzystana do podlewania roślin,
- napełniaj czajnik taką ilością wody, której faktycznie potrzebujesz,
- nie używaj bieżącej wody do rozmrażania produktów.
Kuchenne eko-rewolucje i domowe SPA
Gotując ryż, nie sól wody. Nad smakiem dania popracujesz, gdy będzie już na talerzu – wyjdzie Ci to na zdrowie. Ale dlaczego piszemy o tym właśnie tutaj? Bo woda z ryżu jest bombą proteinową dla Twoich włosów i nie warto jej wylewać. Już po pierwszym zabiegu zauważysz różnicę.
Sposoby oszczędzanie wody w łazience
Łazienka stanowi miejsce największego zużycia wody w mieszkaniu. Statystyki podają, że w przeciętnym gospodarstwie domowym 35% wody jest zużywana w ramach utrzymywania higieny osobistej, a 33% do spłukiwania toalet… Jak oszczędzać wodę w łazience:
- zakręcaj kran podczas szczotkowania zębów oraz podczas golenia,
- wybieraj prysznic, ogranicz do minimum kąpiele w wannie,
- zakręcaj wodę podczas namydlania ciała czy włosów,
- postaraj się skracać czas kąpieli – świetnym sposobem jest np. słuchanie muzyki lub śpiewanie pod prysznicem – (dasz radę umyć się w czasie jednej piosenki?),
- zainwestuj w słuchawkę prysznicową z możliwością regulacji przepływu wody,
- unikaj niemal pustych przebiegów pralki – włączaj ją po zapełnieniu,
- zainwestuj w spłuczkę z regulacją przepływu wody,
- nie wyrzucaj do muszli klozetowej włosów, fusów z kawy, resztek pokarmów – unikniesz w ten sposób zupełnie niepotrzebnej utraty wody.
Oszczędzanie wody w ogrodzie
Sposoby oszczędzania wody na zewnątrz domu, to przede wszystkim gromadzenie deszczówki do podlewania roślin czy używanie wiadra z wodą zamiast węża ogrodowego do mycia samochodu. Warto podlewać rośliny rano lub po zmroku – woda będzie wolniej parować.
Pielęgnowanie dobrych nawyków związanych z oszczędzaniem wody to również zadanie dla odpowiedzialnych rodziców. Jednak zmiany zawsze należy rozpoczynać od siebie. Nie pozwólmy wodzie przeciekać nam między palcami, a postapokaliptyczny pejzaż jej pozbawiony zostawmy twórcom filmów.