Odpady biodegradowalne

Susz

Choć segregacja odpadów nie jest już dla większości społeczeństwa niczym nowym, nadal generuje wiele wątpliwości i pytań. A który rodzaj odpadów przysparza zazwyczaj najwięcej problemów? Odpady biodegradowalne! Co to właściwie jest? Czy wszystkie resztki z obiadu powinny wylądować w tym samym pojemniku? Spieszymy z odpowiedziami na te i inne pytania!

Choć segregacja odpadów nie jest już dla większości społeczeństwa niczym nowym, nadal generuje wiele wątpliwości i pytań. A który rodzaj odpadów przysparza zazwyczaj najwięcej problemów? Odpady biodegradowalne! Co to właściwie jest? Czy wszystkie resztki z obiadu powinny wylądować w tym samym pojemniku? Spieszymy z odpowiedziami na te i inne pytania!

Odpady biodegradowalne – co to właściwie jest?

Mianem odpadów biodegradowalnych, powszechnie znanych jako odpady bio lub bioodpady, nazywamy odpady ogrodowe, parkowe oraz niektóre (!) odpady kuchenno-spożywcze z gospodarstw domowych, lokali gastronomicznych, zakładów produkcji czy innych jednostek wytwarzających tego typu śmieci. Charakterystyczne dla odpadów bio jest to, że z czasem ulegają procesowi naturalnego rozkładu – czyli biodegradacji – stąd ich nazwa.

Jednak nie wszystko, co takiemu procesowi ulega, możemy wyrzucić do brązowego kubła, przeznaczonego właśnie na odpady biodegradowalne.

Co zaliczamy do odpadów biodegradowalnych, a czego nie?

Dlaczego frakcja odpadów biodegradowalnych budzi tyle wątpliwości? Bo przecież resztkami jedzenia jest zarówno ogryzek po jabłku, jak i np. niedojedzony kotlet albo kości z nóżki kurczaka. Czy więc można je wszystkie wyrzucić do kubła bio? Otóż – nie.
By ułatwić orientację w tym, gdzie należy wyrzucać poszczególne odpady naturalne, przedstawiamy praktyczną ściągę: co zaliczamy do odpadów biodegradowalnych:

 • warzywa i owoce, w tym obierki i pestki (np. awokado);
 • resztki produktów zbożowych (w tym pieczywa);
 • fusy z kawy;
 • herbatę (liściastą oraz w torebkach);
 • zwiędłe rośliny (zarówno te doniczkowe, jak i bukiety);
 • skoszoną trawę;
 • gałęzie drzew i krzewów, korę, chwasty, liście;
 • skorupki jaj;
 • surowe drewno (bez jakiegokolwiek impregnatu);
 • niektóre resztki jedzenia (bez produktów pochodzenia zwierzęcego – najłatwiej zapamiętać, które
 • odpadki można wyrzucić do bioodpadów, kojarząc je z odpadami kuchni wegańskiej!).

Skoro wyjaśniliśmy już, co zaliczamy do odpadów biodegradowalnych, podkreślmy jeszcze, czego do nich nie zaliczamy, a co budzi czasem najwięcej wątpliwości. Czego nie zaliczamy do bioodpadów:

 • mięsa i kości (również ości ryb!);oleju (również jadalnego);
 • nabiału;
 • niedopałków papierosów;
 • odchodów zwierząt (w tym żwirku z kuwet);
 • popiołu;
 • ziemi (np. z roślin doniczkowych).

Co zrobić z odpadami biodegradowalnymi? Gdzie je wyrzucać?

W ramach systemu zarządzania odpadami, osoby prywatne mają zapewniony odbiór niemal każdego rodzaju odpadów. Wystarczy, że uiszczają opłaty, umieszczą odpady w odpowiednim pojemniku i ustalonego dnia ustawią kubeł przed posesją. Powtórzmy raz jeszcze: pojemniki na odpady biodegradowalne są w kolorze brązowym. Ważne by wyrzucać do nich odpady bez opakowania (np. w foliową reklamówkę). Bioodpady można również wywozić do PSZOK.

Inną opcją, z natury rzeczy dostępną dla osób posiadających dom z ogrodem, jest kompostowanie odpadów biodegradowalnych. Przydomowy kompostownik wiąże się z nieznacznym zmniejszeniem stałej opłaty za wywóz śmieci. Przede wszystkim jednak generuje zyski natury ekologicznej.

Dla firm, lokali gastronomicznych, obiektów użyteczności publicznej, zakładów przetwórstwa spożywczego i innych tego typu jednostek, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kompleksowych usług z zakresu odbioru, transportu i utylizacji odpadów spożywczych (w tym również odpadów płynnych KAT 3). M.in. tego typu usługi realizuje bezproblemowo firma Forest.

Odpady biodegradowalne – recycling

Choć recycling kojarzy się zwykle z przetwarzaniem takich surowców, jak szkło czy papier, również odpady biodegradowalne mu podlegają.

Zarówno kubły, jak i zbiorniki w kompostowni (do której trafią bioodpady), wyposażone są w system doprowadzania powietrza (otwory lub tzw. pryzmy), gdyż tlen przyspiesza rozkład odpadów. Następnie, po oczyszczeniu i przepuszczeniu kompostu przez sita, uzyskuje się w pełni naturalny i bezpieczny dla środowiska – nawóz do roślin.

Jednak z odpadów biodegradowalnych można uzyskać nie tylko nawóz. Innym efektem recyklingu tego typu śmieci może być biogaz – alternatywne źródło energii!

Zastanawiasz się jak możesz wykorzystać odpady biodegradowalne inaczej, niż wrzucając je do odpowiedniego pojemnika? Oto kilka domowych sposobów wykorzystania odpadów bio:

 • fusy z kawy możesz użyć do zakwaszania ziemi – podlej nimi np. hortensje, a żywy kolor ich kwiatów upiększy Twój ogród!
 • fusy z kawy to również świetny, naturalny peeling (o właściwościach m.in. antycellulitowych);
 • zalej skórki z bananów wodą – po kilku dniach otrzymasz naturalny nawóz do roślin domowych.

Właściwa selekcja odpadów to nie tylko obowiązek, do którego spełniania jesteśmy zobligowani prawem. To również akt odpowiedzialnej postawy względem środowiska i przyszłych pokoleń. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wpis pt. “Dlaczego warto segregować śmieci” oraz inne artykuły publikowane na naszym blogu.