Co roku produkujemy coraz więcej śmieci. Ich właściwa segregacja umożliwia powtórne wykorzystanie surowców oraz ogranicza zanieczyszczenie środowiska i tym samym niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Część śmieci produkowanych między innymi w gospodarstwach domowych to odpady niebezpieczne. Sprawdź, czy wiesz, co to są odpady niebezpieczne, jak należy się z nimi obchodzić i dlaczego to tak istotne?
Co to są odpady niebezpieczne i dlaczego każdy powinien to wiedzieć?
Wyrzucając resztki owoców, zepsuty ser czy puszkę po kawie, pewnie nie zastanawiasz się, w którym pojemniku umieścić te odpady. Ale czy wiesz, gdzie należy wyrzucać zniszczoną ładowarkę, zużytą elektryczną szczoteczkę do zębów, zepsuty zegarek, przeterminowany lek czy resztki farby, która zalega w piwnicy po zeszłorocznym remoncie? Jeżeli miewasz wątpliwość, gdzie należy wyrzucać pewne śmieci, to… To dobrze o Tobie świadczy! Ponieważ jesteś osobą dojrzałą, odpowiedzialną i świadomą zagrożenia, jakie może nieść niewłaściwe postępowanie z odpadami, tym bardziej — niebezpiecznymi. Ale właściwie czym one są? Często, kiedy słyszymy o odpadach toksycznych, myślimy o wielkich zakładach przemysłowych, które mogą je produkować. Jednak warto pamiętać, że w naszych domach, również produkujemy odpady toksyczne, czyli inaczej niebezpieczne. Warto zaznaczyć, że we współczesnym świecie takiego typu odpadów jest coraz więcej. Pamiętaj! Niewłaściwe lub nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych może doprowadzić do dramatycznych skutków. Wyciek lub wysyp tego typu toksycznych substancji powoduje wieloletnie skażenie środowiska naturalnego, następnie zatrucie wody oraz liczne choroby zwierząt i ludzi! Dlatego warto wiedzieć, co to są odpady niebezpieczne i w jaki sposób należy je transportować i utylizować.
Odpady niebezpieczne — definicja, charakterystyka i oznaczenie
Odpady niebezpieczne to wszelkie rodzaje odpadów, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka oraz dla zwierząt i środowiska naturalnego. Odpady niebezpieczne ze względu na pochodzenie, skład i właściwości powinny być segregowane w sposób szczególny. Nie można ich umieszczać w pojemnikach przeznaczonych do segregacji śmieci, ponieważ nie mogą być składane razem z odpadami komunalnymi. W grupie odpadów niebezpiecznych znajdują się substancje:
- wybuchowe,
- łatwopalne,
- drażniące,
- toksyczne,
- rakotwórcze,
- żrące,
- zakaźne,
- uczulające.
Jak rozpoznać odpady niebezpieczne produkowane w naszych domach? Aby upewnić się, czy masz do czynienia z odpadem niebezpiecznym, powinieneś odczytać informacje umieszczone na opakowaniu produktu. Niewątpliwie sprzęt elektroniczny i elektryczny, baterie i akumulatory to najczęściej spotykane odpady niebezpieczne. Powinny posiadać symbol przekreślonego kosza na śmieci, co oznacza, że nie wolno umieszczać ich wraz z innymi odpadami.
Odpady niebezpieczne — przykłady
Na liście niebezpiecznych odpadów znajdują się między innymi zużyte: sprzęty elektroniczne i elektryczne;
- baterie;
- akumulatory;
- środki czyszczące oraz silne detergenty (wybielacze, udrażniacze do rur, rozpuszczalniki), różnego rodzaju trutki;
- oleje samochodowe;
- częściowo wykorzystane leki (lub przeterminowane środki medyczne);
- tonery do drukarek;
- resztki farb, lakierów, klejów, środków do impregnacji drewna;
- środki służące do ochrony roślin;
- odpady azbestowe;
- termometry rtęciowe (lub produkty zawierające rtęć np. świetlówki, przełączniki).
Jednak niektóre odpady dosyć ciężko sklasyfikować, jednoznacznie ocenić czy są niebezpieczne. Do takich właśnie zalicza się żużel. Czy żużel jest odpadem niebezpiecznym? Żużel paleniskowy nie wykazuje właściwości niebezpiecznych dla środowiska, ale tylko wtedy, gdy spalamy właściwe materiały!
Wyrzucanie i utylizacja odpadów niebezpiecznych
Niewłaściwe wyrzucanie odpadów niebezpiecznych, ich nielegalne składowanie czy transport zagraża środowisku, zwierzętom i samemu człowiekowi. Warto pamiętać, że za niezgodne z prawem postępowanie z odpadami niebezpiecznymi grożą kary finansowe oraz kara pozbawienia wolności! Zatem jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych w bezpieczny sposób? Istnieje kilka sposobów bezpiecznego wyrzucania śmieci toksycznych (często w zależności od ich rodzaju):
- Częściowo zużyte lub przeterminowane leki możesz oddać do aptek.
- Zużyty, zepsuty sprzęt elektroniczny i elektryczny możesz zostawić w sklepie, kiedy będziemy kupować nowy.
- Powstaje coraz więcej miejsc, punktów, w których możesz składować zużyte baterie — np. w galeriach handlowych.
- W każdej gminie powinien istnieć PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych — tam również możesz dostarczyć odpady niebezpieczne.
- Jeśli prowadzisz swoją firmę – postaw na profesjonalny wywóz odpadów!
Jesteś ze Śląska? Zapewnij sobie bezpieczny i wygodny transport odpadów niebezpiecznych
Pamiętaj, że transport odpadów niebezpiecznych musi odbywać się w sposób zgodny z prawem, właściwy i bezpieczny dla środowiska, zwierząt i człowieka. Aby mieć pewność, że odpady niebezpieczne są odpowiednio transportowane i utylizowane, można skorzystać z usług firm trudniących się transportem i utylizacją odpadów niebezpiecznych.
Każda firma należąca do obszaru działania Forest Odpady może cieszyć się właściwym transportem śmieci toksycznych! Odbieramy odpady z takich miast jak: Tychy, Katowice, Chorzów, Bytom, Ruda Śląska, Pszczyna, Bielsko-Biała, Mysłowice, Gliwice, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Rybnik, Żory, Orzesze, Sosnowiec, Oświęcim, Będzin, Siemianowice Śląskie, Knurów, Mikołów, Czechowice-Dziedzice, Bieruń czy Lędziny.