Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że niemal 90% wszystkich produkowanych w Polsce odpadów to odpady przemysłowe. Powstają one w wyniku naturalnego przebiegu działalności gospodarczej, a także w wyniku procesów wytwórczych i mogą dotyczyć różnych środowisk, w tym m.in. szpitali magazynów, warsztatów samochodowych lub zakładów budowlanych. Odpady przemysłowe mogą przybierać dwie postaci – stałą lub ciekłą. To właśnie ta druga forma często stwarza sporo trudności, zwłaszcza w kontekście transportu.
Czym są odpady przemysłowe płynne?
Polskie prawo nie określa dokładnej definicji odpadów płynnych, co często generuje trudności w rozróżnieniu odpadów płynnych od ścieków. Można jednak uznać, że ściek to substancja, która po odpowiedniej obróbce (oczyszczeniu) jest odprowadzana bezpośrednio do środowiska. Odpad to z kolei płyn, który musi zostać poddany dalszej utylizacji (przetwarzaniu).
KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ
Odpady przemysłowe płynne a przepisy prawa
Szczegółowe przepisy regulujące kwestię transportu odpadów płynnych ujęte zostały w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21) oraz Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
Niekiedy wymagane jest też (zwłaszcza gdy odpady mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska), aby transportowane odpady spełniały warunki określone w Umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR).
Poprodukcyjne płyny i ciecze – klasyfikacja odpadów
Zgodnie z systemem BDO odpady płynne zalicza się do następujących kategorii:
- grupa 2, obejmująca odpady z leśnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych oraz przetwórstwa żywności;
- grupa 19, do której należą odpady z instalacji oraz urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, z oczyszczalni ścieków, uzdatniania wody pitnej oraz wody do celów przemysłowych;
- grupa 20, czyli odpady komunalne łącznie z frakcjami zbieranymi selektywnie.
Utylizacja i transport płynnych odpadów przemysłowych
Biorąc pod uwagę specyfikę, jak również potencjalne zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia ludzi, odpady płynne wymagają odpowiednio przeprowadzonego procesu utylizacji oraz transportu. Wywóz tego typu odpadów musi być zawsze realizowany przez specjalistyczne firmy, które posiadają stosowne uprawnienia i zezwolenia wydane przez Ministra Środowiska.
Przedsiębiorstwa te muszą dysponować odpowiednim sprzętem (m.in. transport cysternami, pompy próżniowe, zbiorniki bezodpływowe) oraz wyspecjalizowaną kadrą, która wie, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi. Co ważne, firmy są zobowiązane do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, która umożliwia kontrolowanie całego procesu gospodarowania oraz utylizacji odpadów płynnych.
Poprodukcyjne płyny i ciecze – jak wygląda ich transport?
Płyny i ciecze poprodukcyjne wymagają transportu cysternami, czyli specjalistycznymi pojazdami, które są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo całego procesu oraz minimalizują ryzyko wycieków lub rozprzestrzeniania się substancji szkodliwych.
Takie pojazdy są wyposażone w szczelne zbiorniki oraz pompy próżniowe, które zapobiegają przypadkowemu rozlewaniu płynów. Co ważne, każdy pojazd musi być odpowiednio oznaczony, tak aby w razie awarii nie pojawiły się problemy z identyfikacją przewożonych substancji.
Gospodarowanie odpadami płynnymi w P.W. FOREST Sylwia Żak
Nasza firma FOREST Gospodarka Odpady od wielu lat zajmuje się z odbiorem odpadów przemysłowych (m.in. w postaci ciekłej) na terenie całej Polski. Świadczymy kompleksowe usługi związane z gospodarowaniem odpadami – zarówno ich odbiorem od klienta, jak i transportem do instalacji uprawnionych do ich dalszego unieszkodliwiania, w tym m.in. spalarni, oczyszczalni ścieków przemysłowych. Kładziemy szczególnie duży nacisk na sprawny i bezpieczny przebieg procesów związanych z transportem, zgodnie z niezbędnymi wymogami środowiskowymi.
Wszystkie firmy zainteresowane naszymi usługami zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami, którzy udzielą Państwu szczegółowych informacji na ten temat.