Co to są odpady wielkogabarytowe pozornie wie każdy – to wszystko, co nie mieści się w zwykłym kuble na śmieci. Ale czy rzeczywiście tak jest? Otóż nie, a przynajmniej – nie zawsze! Choć odpady wielkogabarytowe mogą generować wielkie wątpliwości, to ich prawidłowa segregacja i wywóz nie musi być wielkim problemem. Warto poszerzyć zakres wiedzy, by wiedzieć co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych, a czego nie.
Co to są odpady wielkogabarytowe?
Odpady wielkogabarytowe, nazywane potocznie „gabarytami” rzeczywiście wyróżniają się spośród pozostałych odpadów wielkością i wagą. Często też są wielomateriałowe. To dlatego można spotkać się ze stwierdzeniem, że „gabaryty” to śmieci zmieszane, ale w skali makro. Jest to jednak dość daleko idące uproszczenie. Odpady wielkogabarytowe stanowią odrębną frakcję, podlegają innym procesom – tak wywozu, jak i utylizacji – niż śmieci zmieszane. Powszechne (ale mylne) przekonanie o trudnościach związanych z pozbywaniem się śmieci o dużych rozmiarach, powodowało powstawanie dzikich wysypisk w lasach czy w przydrożnych rowach. Na szczęście jest to zjawisko coraz rzadsze, ale niestety – wciąż spotykane. Sposobów na legalne i ekologiczne wyrzucanie odpadów wielkogabarytowych jest kilka. Nim je wskażemy, ustalmy, co w ogóle obejmuje frakcja odpadów wielkogabarytowych.
Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?
Najszerszą grupą wśród odpadów wielkogabarytowych są stare meble i niektóre elementy wyposażenia pomieszczeń. Najczęściej pozbywamy się ich w trakcie remontu lub zmiany wystroju wnętrz. Lista odpadów wielkogabarytowych obejmuje więc takie przedmioty jak:
- meblościanki;
- szafy;
- regały;
- łóżka;
- wersalki, sofy i tapczany;
- biurka;
- stoły;
- krzesła;
- fotele;
- meble ogrodowe;
- materace.
Jednak lista odpadów wielkogabarytowych nie kończy się na starych meblach! Do tej frakcji należą też inne (dla niektórych zaskakujące) rzeczy, takie jak:
- rowery;
- sprzęt sportowy większych rozmiarów;
- wózki dziecięce;
- wielomateriałowe zabawki dużych rozmiarów;
- deski do prasowania;
- wolnostojące suszarki na pranie (lekkie, metalowe konstrukcje, ale nie automaty).
Odpady wielkogabarytowe – co można wyrzucić już ustaliliśmy. Powiedzmy jeszcze czego do nich nie zaliczamy
Stare meble to nie jedyne przedmioty, które przy remontach lądują w śmieciach. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie zużyte elementy wyposażenia pomieszczeń (tak domowych, jak i biurowych) zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych. Zupełnie inną grupę odpadów stanowi sprzęt elektroniczny i elektryczny (pralki, lodówki i inne sprzęty AGD oraz RTV), odpady budowlane i poremontowe (w tym płyty kartonowo-gipsowe, wełna mineralna, papa czy choćby gruz), ceramika sanitarna (np. wanny, miski klozetowe, umywalki) i inne elementy łazienkowe (np. kabiny prysznicowe), grzejniki, panele podłogowe lub deski. Frakcja odpadów wielkogabarytowych nie obejmuje tego typu śmieci! Należy je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Wielu kierowców, szczególnie w czasie przejściowym – przed zimą oraz przed latem – zadaje sobie pytanie czy opony to odpady wielkogabarytowe? Otóż nie! Zużyte opony można pozostawić w warsztacie wulkanizatora lub skorzystać z usług innej firmy, która ma umowę z Centrum Utylizacji Opon. Inną opcją jest wywóz opon do PSZOKu.
Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?
Opcji pozbywania się „gabarytów” jest kilka. Można np. czekać na gminny wywóz odpadów wielkogabarytowych w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zazwyczaj jednak odbywa się to rzadko. Sytuację utrudnia fakt, że wynoszenie i pozostawianie tego typu odpadów przy kontenerach dozwolone jest najwcześniej w dniu poprzedzającym zaplanowaną wywózkę! Planowanie remontu z uwzględnieniem zapowiedzianej przez daną gminę daty wywozu „gabarytów” zdaje się być absurdalne, a przecież nie każdy ma możliwość składowania mebli. Co wtedy? Odpady wielkogabarytowe można dostarczyć do PSZOKu na własną rękę. Jednak transport tego typu przedmiotów jest zwykle problematyczny. Optymalnym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z usług firmy zajmującej się wywozem odpadów, takiej jak Forest. Przed podjęciem decyzji o wyrzuceniu np. mebli, warto rozważyć oddanie ich komuś innemu (o ile są w dobrym stanie). Nadawania przedmiotom drugiego życia (czyli upcykling) jest zawsze najbardziej ekologiczną i kreatywną formą recyklingu.