Oszczędzanie energii – jak ograniczyć energię elektryczną? Sposoby oszczędzania energii w domu kolejnym krokiem do bycia eko!

oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii nie wiąże się z odczuwalnymi na co dzień wyrzeczeniami. Wystarczy zmienić kilka nawyków i być bardziej uważnym przy wyborze sprzętu, który mamy zamiar nabyć. Tak – oszczędzanie energii elektrycznej nie zmieni drastycznie naszego życia, ale patrząc perspektywicznie, jest jedną z najprostszych, najbardziej korzystnych, słowem – najlepszych – rzeczy, jakie możemy zrobić dla siebie i dla świata. Jak oszczędzać energię elektryczną na co dzień?

Oszczędzanie energii nie wiąże się z odczuwalnymi na co dzień wyrzeczeniami. Wystarczy zmienić kilka nawyków i być bardziej uważnym przy wyborze sprzętu, który mamy zamiar nabyć. Tak – oszczędzanie energii elektrycznej nie zmieni drastycznie naszego życia, ale patrząc perspektywicznie, jest jedną z najprostszych, najbardziej korzystnych, słowem – najlepszych – rzeczy, jakie możemy zrobić dla siebie i dla świata. Jak oszczędzać energię elektryczną na co dzień?

Oszczędzanie energii – bo warto być eko. Po prostu

Zacznijmy od korzyści ze zmiany postawy i podejścia do oszczędzania prądu. Po pierwsze: wspieranie środowiska naturalnego. Ustalmy – jeśli do codziennego życia wdrożysz „energooszczędne” nawyki, będziesz zużywać mniej energii elektrycznej i nie będziesz jej potrzebować w takim samym stopniu co wcześniej. Dalej – biorąc pod uwagę liczbę ludzi korzystających z prądu, wzrastającą świadomość i poczucie odpowiedzialności za kondycję środowiska, ogólnie zmniejszy się zapotrzebowanie na energię i tym samym jej produkcję. To z kolei pozwoli zużyć mniej zasobów (paliw kopalnych – węgla, ropy, gazu) i ograniczy emisję substancji zanieczyszczających środowisko (m.in. dwutlenku węgla i pyłów).

Wniosek jest prosty: razem możemy zdziałać ekologiczne cuda, ale zmiana zawsze zaczyna się od jednostki.

Kolejnym niezaprzeczalnie korzystnym następstwem oszczędzania energiii elektrycznej jest obniżenie rachunków za prąd, widoczne wyraźniej w skali roku. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych nawyków – zobacz jakie to proste!

Jak oszczędzać energię w domu?

Sposoby oszczędzania energii na co dzień są dość klarowne i proste do wprowadzenia od zaraz. Pierwszym nawykiem, który warto w sobie wypracować jest wyjmowanie z gniazda zasilającego ładowarki i niepozostawianie na całą noc przypiętego do niej telefonu. Ot.

Co jeszcze możesz zrobić? Inne sposoby oszczędzania energii:

  • zrezygnuj z pozostawiania urządzeń w trybie czuwania – mowa tutaj choćby o komputerze (również w pracy), a nie o dekoderze, czy routerze, czyli sprzęcie, który żeby sprawnie pełnić swoje funkcje, musi pozostawać podpięty;
  • wybieraj sprzęt energooszczędny – efektywne urządzenia oznaczone są kolorem zielonym i znakami A+++, A++ lub A+. Im więcej plusów – tym lepiej. Zdecydowanie unikaj zakupu sprzętu oznaczonego kolorem czerwonym i literą D;
  • korzystaj z pralki wtedy, kiedy jest już pełna. Puste przebiegi zużywają niepotrzebnie wodę i prąd. Dodatkowo, jeśli Twoje ubrania nie są mocno zabrudzone, wybieraj krótkie programy prania i niższą temperaturę. Ta sama zasada tyczy się zmywarki;
  • jak oszczędzać energię w kuchni? Nie otwieraj niepotrzebnie lodówki – nic się w niej samo nie pojawi (informacja sprawdzona przez tysiące wieczornych poszukiwaczy smakołyków). Pamiętaj też o regularnym rozmrażaniu lodówki (gdy jest zmrożona, zużywa znacznie więcej energii) i wkładaniu do niej jedynie chłodnych potraw. Gotuj pod przykryciem;
  • opróżniaj worek odkurzacza zanim się zapełni (sprzęt z pełnym po brzegi workiem zużywa nawet o połowę więcej prądu);
  • wyłączaj światło za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie. Nowoczesnym rozwiązaniom elektroinstalacyjnym, takim jak żarówki LED, nie szkodzi nawet bardzo częste włączanie i wyłączanie;
  • zmień żarówki na energooszczędne.

Jak oszczędzać energię – światło na żarówki

Zmiana źródeł światła z żarówek tradycyjnych (lub kompaktowych) na diody emitujące światło (LED) pozwala generować oszczędności na poziomie niemal 90% kosztów energii zużywanej do systemu oświetlania! Biorąc pod uwagę różne parametry żarówek LED – tak ich imponującą wydajność z jednej strony, jak i wyższą cenę samej żarówki z drugiej – oraz fakt, że w domach mamy zwykle po kilkanaście lamp, w skali roku możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł i mnóstwo prądu na samym oświetleniu!

Wymiana wszystkich żarówek w mieszkaniu naraz, może okazać się kosztowna, a to nie zachęca. Jak więc oszczędzać energię elektryczną bez poniesienia odczuwalnych kosztów? Kupuj np. po dwie żarówki LED w miesiącu. Rozpocznij wymienianie starych modeli na nowe w lampach, których używasz najczęściej.

Oszczędzanie energii – zasadzimy ziarno?

Warto pomyśleć też o tym, jak oszczędzać energię elektryczną w innych miejscach niż własny dom, i co jakiś czas poddawać refleksji codzienne przyzwyczajenia: czy naprawdę potrzebuję drukować każdy dokument? Czy mam skłonność do “nadużywania” energii w pracy np. poprzez niewyłączanie światła, gdy opuszczam na chwilę pomieszczenie, mimo że w domu nie sprawia mi to problemu? A może używam klimatyzacji nie tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebuję?

Za oknami wiosna – czas więc na wiosenne porządki. My zaczynamy od siebie – idziemy na spacer do lasu i robimy ekologiczny rachunek sumienia. Podejmujemy refleksję o tym, co jeszcze możemy zrobić z miłości do siebie i świata w tak istotnej kwestii, jaką jest oszczędzanie energii. Dołączysz?