Surowce wtórne. Co można ponownie wykorzystać? Czym różni się odzysk od recyklingu?

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2021 roku przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 16 kg w porównaniu do roku poprzedniego. Jeżeli przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to zauważymy, że niemal wszystko, co wytwarzamy i kupujemy w sklepach, jest zapakowane w opakowania, które po powrocie do domu stają się niepotrzebne i… trafiają do śmietnika. W jaki sposób możemy zahamować ten proces? Rozwiązaniem jest odzyskiwanie i ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, które pozwala na redukcję ilości odpadów.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2021 roku przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 16 kg w porównaniu do roku poprzedniego. Jeżeli przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to zauważymy, że niemal wszystko, co wytwarzamy i kupujemy w sklepach, jest zapakowane w opakowania, które po powrocie do domu stają się niepotrzebne i… trafiają do śmietnika. W jaki sposób możemy zahamować ten proces? Rozwiązaniem jest odzyskiwanie i ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, które pozwala na redukcję ilości odpadów.

Odzysk a recykling – czy te pojęcia oznaczają to samo?

Nierzadko słowa „odzysk” i „recykling” są stosowane zamiennie. Okazuje się jednak, że są to dwa zupełnie różne od siebie pojęcia, które mają nieco inne znaczenie. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2021 roku o odpadach mianem odzysku określa się taki proces, który ma na celu wykorzystanie części lub całości odpadów, bądź też odzyskanie z nich substancji, materiałów i energii, a następnie ponowne ich wykorzystanie. Należy również zaznaczyć, że działania te nie zagrażają życiu i zdrowiu człowieka, a także nie mają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

Odzysk jest znacznie szerszym pojęciem niż recykling, który jest specjalnym rodzajem odzysku, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Główne założenia recyklingu obejmują takie czynności jak selekcja odpadów, przetwarzanie ich na nowe produkty, a także ponowne ich wykorzystanie. Co ważne, w przeciwieństwie do odzysku recykling nie obejmuje procesów związanych z odzyskiwaniem energii.

KLIKNIJ I SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych – dlaczego jest tak ważne?

Mówiąc o surowcach wtórnych, mamy na myśli te odpady, które nadają się do ponownego wykorzystania. Do tej grupy możemy zaliczyć więc wszystkie produkty, które są wykorzystywane w procesach produkcyjnych i logistycznych w firmach, a także te, z którymi spotykamy się w gospodarstwach domowych, w tym m.in.:

papier (zadrukowane kartki, stare zeszyty);

tworzywa sztuczne (plastikowe pojemniki i butelki PET;

szkło (szklane butelki i słoiki, ale nie szyby, lustra lub szklane pojemniki po lekach);

aluminium (puszki po napojach i żywności, aluminiowe opakowania);

odpady zielone (liście, trawa, ścięte gałęzie). Każdego roku to właśnie surowce wtórne stanowią sporą część odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie te produkty można ponownie przetwarzać, zyskując dzięki temu sposób na dodatkowy zarobek, a także dbając o przyszłość naszej planety. Co więcej, z punktu widzenia gospodarki przetwarzanie surowców jest znacznie bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż ich wydobywanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczone zasoby surowców nieodnawialnych. Za przykład warto podać tu aluminium – do produkcji 1 tony aluminium potrzebujemy aż 5-6 ton boksytu i sporych zasobów energii, co z kolei wiąże się z wytwarzaniem CO2, odpadów przemysłowych oraz licznych zanieczyszczeń. A to tylko jeden z wielu przykładów, które pokazują nam, że ponowne przetwarzanie surowców wtórnych to dziś nie wybór, a raczej konieczność.

Co może powstać z surowców wtórnych?

Jak widzimy, recykling surowców wtórnych jest kluczowy nie tylko ze względów środowiskowych, ale także z powodów ekonomicznych. Zobaczmy teraz, jak wygląda to w praktyce i w jaki sposób zebrane przez nas surowce wtórne mogą być ponownie wykorzystane:

recykling plastiku – odpady plastikowe mogą zalegać na wysypiskach śmieci przez tysiące lat lub mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze dla środowiska. Z plastiku możemy bowiem otrzymać takie produkty jak ubrania (np. bluzy polarowe wykonane z regranulatu – do produkcji jednego polaru wystarczy zaledwie 35 butelek PET), meble ogrodowe, zabawki dla dzieci, opakowania, ramy okienne z PCV, torby, oleje opałowe;

recykling metali – taki proces pozwala na ograniczenie zużycia energii niezbędnej w procesie produkcji, a także zmniejsza ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Szczególnie ważny jest tu recykling puszek aluminiowych – zakłada się, że zaledwie 6 puszek ze złomu pozwoli nam na zaoszczędzenie energii równej spaleniu 1 litra paliwa;

recykling papieru – w wyniku tego procesu jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody, a także zredukować emisję gazów cieplarnianych. Okazuje się bowiem, że z papieru po recyklingu możemy uzyskać ponad 5 000 różnego rodzaju produktów, w tym m.in. banknoty, bandaże medyczne, doniczki, filtry do kawy czy też opakowania do jajek;

recykling szkła – szkło jest surowcem, który może być przez cały czas przetwarzany, bez obaw o utratę jego właściwości. Ze szkła poddanego recyklingowi możemy uzyskać m.in. kolejne butelki, słoiki, szklanki, a także blaty kuchenne i kafelki podłogowe;

recykling odpadów organicznych – pozwala na przygotowanie kompostu do nawożenia roślin, który użyźnia glebę i zwiększa jej odporność na wysychanie.