Fotowoltaika to technologia stworzona z myślą o oszczędności, niezależności energetycznej i planecie. Dzięki jej instalacji możemy czerpać ekologiczną energię wprost ze słońca. Jeżeli jednak mówimy o tym ekologicznym rozwiązaniu, musimy brać pod uwagę nie tylko użytkowanie tego systemu, ale i jego utylizację. Jak wygląda utylizacja fotowoltaiki? Dowiesz się z tego artykułu.
Utylizacja fotowoltaiki
Trend na fotowoltaikę nie jest chwilową modą. Szacuje się, że w samej Polsce w ciągu najbliższych czterech lat zostanie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli fotowoltaicznych. To i tak niewielka liczba w porównaniu z innymi krajami, które korzystają z tego źródła energii odnawialnej na ogromną skalę. Za niecałe 30 lat na świecie może przybyć 60-80 mln ton ogniw PV. Dlatego konieczne jest ich świadome utylizowanie.
Czołowi liderzy z branży energetyki, przedsiębiorstwa oraz techniczne uniwersytety mają świadomość, że technologia fotowoltaiczna, jak każda inna, nie jest nieśmiertelna. Transformacja energetyczna ma obecnie miejsce na całym świecie. Dlatego już od lat eksperci pracują nad metodami skutecznej utylizacji paneli fotowoltaicznych.
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Szacuje się, że żywotność fotowoltaiki wynosi od 20 do 30 lat. Skąd ta różnica? Wszystko zależy od komponentów, z których jest zbudowany system, a także od poszczególnych producentów. Firmy fotowoltaiczne proponują klientom gwarancję na moduły i wynosi ona najczęściej średnio około 25 lat.
Dlaczego tak ważna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych?
Choć panele fotowoltaiczne są odporne na uszkodzenia, trwałe, czy nawet długowieczne, to jednak ich funkcjonalność po wielu latach się wyczerpie. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać, że utylizacja paneli fotowoltaicznych będzie globalnym wyzwaniem, na które musimy się przygotować.
Recykling i utylizacja paneli fotowoltaicznych
Dlaczego warto ponownie przetwarzać zużyte panele fotowoltaiczne? Ponieważ można odzyskiwać z nich cenne surowce, takie jak krzem, szkło, aluminium, czy nawet srebro. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami ma wiele korzyści, które można najłatwiej opisać terminami: ekologia, ekonomia, oszczędność i efektywność. Metodami, jakie się stosuje podczas recyklingu fotowoltaiki, jest rozwarstwianie oraz rozkruszanie. Inicjatywy skupione wokół tego procesu można znaleźć na całym globie – od Polski, przez Indie i Australię.
Takie projekty mogą ubiegać się o dofinansowania, zarówno od prywatnych inwestorów, jak i finansów rządowych. To bardzo istotne, ponieważ może wpłynąć na finalny koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych.
Dodatkowo na terenie UE obowiązuje dyrektywa WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive), która określa panele fotowoltaiczne jako sprzęt elektroniczny, który musi być poddany recyklingowi w ponad 80%. Zgodnie z zasadami ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta) za recykling paneli fotowoltaicznych będzie odpowiadać ich producent.
Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?
Utylizacja tych urządzeń po okresie eksploatacji polega na rozdzieleniu poszczególnych kompozytów w odpowiednim punkcie. Czynnikiem, który decyduje o cenie utylizacji, jest waga oraz rodzaj ogniw – polikrystaliczne są cięższe od monokrystalicznych, dlatego ich utylizacja może być droższa.
W przypadku gdy zawieziemy nasze panele fotowoltaiczne do punktu zbiórki odpadów selektywnych, koszt ich utylizacji wyniesie ok. 300-400 zł w przypadku instalacji o mocy 4 lub 5 kW, lub 700-800 zł w przypadku instalacji o mocy 10 kW (waga takiego sprzętu to ok. 530 kg). Moc 5 kW jest często wybierana przez średniej wielkości gospodarstwo domowe.
Jeśli zamówimy odbiór zużytych paneli fotowoltaicznych w domu, koszty będą wyższe, ponieważ doliczone zostają opłaty za transport. Opłata może być naliczana np. za każdy przejechany przez odbiorcę kilometr.
Odpady z fotowoltaiki podlegają selektywnej zbiórce, a więc nie można ich wyrzucić w przydomowym śmietniku. Najlepszym sposobem na ich utylizację jest oddanie ich do takiego punktu lub firmy specjalizującej się w odbiorze i gospodarowaniu odpadami. Recykling paneli PV może zaś przeprowadzić tylko wyspecjalizowana firma.