Zbieranie deszczówki – czy warto zbierać deszczówkę? Jak zbierać deszczówkę na działce i na balkonie?

zbieranie deszczówki

Deszczówka, choć prawnie uznawana za ściek, jest też odnawialnym źródłem wody. To oznacza, że zbieranie jej może się znacznie przyczynić do prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w obrębie Twojej posesji, w tym też do obniżenia kosztów. Jak przebiega zbieranie deszczówki? Gdzie możesz wykorzystać deszczówkę i po co właściwie to robić?

Deszczówka, choć prawnie uznawana za ściek, jest też odnawialnym źródłem wody. To oznacza, że zbieranie jej może się znacznie przyczynić do prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w obrębie Twojej posesji, w tym też do obniżenia kosztów. Jak przebiega zbieranie deszczówki? Gdzie możesz wykorzystać deszczówkę i po co właściwie to robić?

Czy warto zbierać deszczówkę? Poznaj najcenniejsze korzyści!

Gromadzenie wody deszczowej przekłada się przede wszystkim na ograniczenie rachunków związanych z gospodarką wodną. Jak się okazuje już 10-minutowy deszcz zapewnia taką ilość wody, że śmiało możesz umyć kilka razy samochód lub zrobić pranie.

To oznacza, że zbieranie deszczówki z rynny ogranicza zużycie wody pitnej o ok. 80 litrów, czyli prawie o połowę średniego zużycia dziennego, a więc roczna oszczędność wynosi 30 m³ wody. Jeśli jeszcze zastanawiasz się “czy warto zbierać deszczówkę”, przedstawiamy garść korzyści:

  • deszczówka to względnie czyste i darmowe źródło wody;
  • gromadząc wodę deszczową, masz kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę swojej posesji;
  • jesteś samowystarczalny;
  • możesz wykorzystać ją do podlewania roślin, tym bardziej, że nie zawiera chloru;
  • deszczówka zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi​;
  • zbierając wodę deszczową, zmniejszasz zanieczyszczenie wód powierzchniowych;
  • deszczówka może być Twoim zapasowym źródłem wody np. w formie pitnej, ale uprzednio przefiltrowanej.

Gdzie wykorzystać deszczówkę?

Deszczówkę przeważnie wykorzystuje się w pracach ogrodowych, podlewając nią kwiaty czy trawę. W tym przypadku wystarczy stworzyć najprostszy układ zasilający z pompą umieszczoną w zbiorniku oraz zwykłymi wężami ogrodowymi.

Zgromadzoną wodę opadową możesz wykorzystać też do mycia mebli ogrodowych, narzędzi, samochodu, roweru, okien czy tarasów. Dobrym rozwiązaniem jest też napełnianie nią oczek wodnych, basenów czy mycie elewacji budynku.

Jak zbierać deszczówkę na działce?

Jeśli chodzi o system zbierania deszczówki to wymaga on zamontowania specjalnych urządzeń oraz zbiorników i można podzielić go na system naziemny i system podziemny.

1. System naziemny

W systemie naziemnym do zbierania deszczówki na działce najczęściej wykorzystuje się beczki z tworzyw sztucznych, gliniane dzbany lub metalowe balie​. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są jednak te wykonane z polietylenu, który chroni ich zawartość przed nagrzewaniem się.

Innym sposobem są tzw. paletopojemniki cechujące się dużą odpornością na działanie warunków zewnętrznych. Ich zaletą jest też spora pojemność – mogą zgromadzić aż do 1000 l wody opadowej.

Wodę deszczową możesz też zbierać za pomocą specjalnego urządzenia tzw. łapacza wody, które “łapie” wodę deszczową spływającą rynną prosto z dachu. Taki sprzęt zwykle występuje w zestawie z otwornicą, elastycznym wężem o długości około 40 cm czy wkładem filtrującym.

2. System podziemny

Niezbędną czynnością jest tutaj podziemna instalacja skrzynek rozsączających, które muszą zgromadzić jak najwięcej wody, a następnie powoli ją rozprowadzać w ziemi. Zbiorniki podziemne wykonane są z materiałów odpornych na nacisk​, ciśnienie i działanie czynników zewnętrznych. Wykonane są przeważnie z takich materiałów jak: żywice poliestrowe, polipropylen, polietylen czy żelbet.​

Tego typu zbiorniki są w stanie zgromadzić od 1500 l do 50 000 l deszczówki​. Jeśli jednak jeden zbiornik zapełni się w całości, można dokupić kolejny i połączyć go z tym już zamontowanym.

Zbieranie deszczówki na balkonie – na czym polega?

Przykładem zbierania deszczówki na balkonie może być chociażby
zainstalowanie na barierkach od balustrady pustych doniczek bez odpływu, co już pozwoli Ci na zebranie niewielkiej, ale jakże cennej, wody deszczowej.

Innym sposobem, który możesz wypróbować, jest montaż rynny na zewnętrznej stronie balustrady i skierowanie jej odpływu właśnie w stronę balkonu, gdzie umieścisz zbiornik na wodę.

Niezależnie jednak, którą metodę wybierzesz, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w tworzeniu instalacji do zbierania deszczówki na balkonie. Konstrukcja powinna być przede wszystkim stabilna i odporna nawet na trudne warunki atmosferyczne.